“Będzie zamieszanie” miał powiedzieć prezydent Georges Pompidou o centrum sztuki nowoczesnej, które kazał zbudować w 1969 roku, i które teraz nosi jego imię.

Centrum Pompidou historia i kolekcja

Narodowe Centrum Sztuki i Kultury, bo to również nazwa tej instytucji, zostało otwarte w 1977 roku.  To projekt Włocha Renzo Piano i Anglika Richarda Rogera, który został wybrany spośród blisko 700 nadesłanych prac.

Ten wielki, pięciopiętrowy gmach, który w okresie budowy był obiektem wielu kontrowersji, jest obecnie jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Paryżu. Korytarze komunikacyjne, które widać z zewnątrz, stalowe elementy konstrukcji i przeszklenia powodują, że budynek wyraźnie wyróżnia się z otoczenia.

Na kolejnych piętrach budynku znajdują się m.in. największa, bezpłatna biblioteka multimedialna w Paryżu, sala kinowa czy Muzeum Sztuki Nowoczesnej — Musee National d’Art Moderne, którego zbiory przekraczają 60 tys. dzieł 5 tys. artystów.

Na piątym piętrze wystawiana jest sztuka lat 1905 – 1960 z dziełami Pabla Picassa, Henri Matisse’a, Vassily’ego Kandinsky’ego, George Braque, Joana Miro, Salvadora Dali i wielu innych. Obok stałych ekspozycji naturalnie organizowane są też wystawy tymczasowe.

Ciekawostki o muzeum

Po zwiedzaniu wyższych pięter można wyjść na taras widokowy. Znajduje się na nim mały zbiornik wodny oraz nowoczesne rzeźby.  Z budynku rozpościera się piękna panorama Paryża: Wzgórze Montmartre z bazyliką Sacre Coeur, Wieża Eiffla, czy dzielnica La Defense w oddali.

Jeśli nie chcemy zwiedzać muzeum, a jedynie popatrzeć na rozpościerającą się stąd panoramę, istnieje możliwość zakupu takiego biletu za  kilka EUR.

Według statystyk Centrum zwiedza codziennie 25 tysięcy osób.

Zastosowane przez projektantów budynku kolory, które z daleka przykuwają oko, przypisane są określonym instalacjom: i tak żółta to elektryczna, niebieska to przewody wentylacyjne, zielone — sieć wodno – kanalizacyjna.

Zdjęcia muzeum

Gdzie jest Centrum Pompidou?

Place Georges-Pompidou, 75004 Paris

Pasjonuje Cię Paryż, Francja i sztuka?

Zapisz się na Newsletter, aby otrzymywać informacje o najnowszych artykułach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie informacji o nowych artykułach, produktach, promocjach. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Polityka prywatności