Dora Maar to pseudonim. Tak na prawdę to Henriette Theodora Markovitch. Jej ojcem był Chorwat a matką Francuzka. Na świat przyszła w Paryżu, 22 listopada 1907 roku. Gdy miała 3 lata rodzina przeniosła się do Argentyny do Buenos Aires. Powodem przeprowadzki była praca jej ojca – odnoszącego sukcesy architekta.

W 1926 roku rodzina powróciła do Paryża. Tutaj też rozpoczęła się jej wszechstronna edukacja artystyczna. Uczęszczała do szkoły fotografii École nationale supérieure Louis-Lumière, studiowała w École des Beaux-Arts,  oraz korzystała z nauk w znanym studio Academie Julian.

Sukcesy zaczęła odnosić będąc już na studiach. Potrafiła świetnie odnaleźć się w towarzysko, szybko nawiązała kontakty ze środowiskiem paryskich surrealistów. Jej głównym tematem zainteresowań była nowatorska wówczas fotografia eksperymentalna. Współpracowała z takimi fotografami jak  Henri Cartier-Bresson. czy Brassaï. Swoje prace wystawiała w Paryżu i za granica. Na początku lat 30- stych otworzyła studio fotograficzne przy rue Campagne-Première, w 14-stej dzielnicy Paryża.

Pierwszy kontakt z Pablem Picasso miała pod koniec 1935 roku kiedy to Jean Reanoir zatrudnił ją wówczas jako fotografkę podczas realizacji jego filmu The Crime of Monsieur Lange. Ale dopiero drugie spotkanie w 1936 roku, w kawiarni Les Deux Magots w St.-Germain-des-Prés, zainicjowało ich długotrwały romans. Podobno Picasso dostrzegł Dorę przy sąsiednim stoliku. Miała wówczas 28 lat – on 54. Bawiła się nożem, wbijając go w blat między swoimi palcami. Zraniła się w palec, a krew rozlała się na haftowaną w róże rękawiczkę, którą miała na ręku. Picasso podszedł i spytał czy mógłby ją dostać…

Pablo i Dora. Autorem zdjęcia jest Man Ray. Źródło: www.artmarketmonitor.com

Ich burzliwy związek trwał 9 lat. Stanowili dla siebie nawzajem inspiracje w pracy artystycznej, choć Dora zdecydowanie pozostawała w cieniu gwiazdy.  Pozowała do wielu prac Picassa, umieścił jej twarz w centralnym punkcie swojego ważnego obrazu – manifestu “Guernica”. Sama natomiast  wykonała w tamtym czasie mnóstwo zdjęć artysty,  i środowiska, w którym oboje się obracali.

Chociaż była jego muzą i kochanką, przez te wszystkie lata musiała konkurować z obecnością  Marie-Therese, z którą Pablo rok przed poznaniem Dory począł córkę Mayę. Choć warto dodać dla jasności, że oficjalnie był wciąż mężem Olgi Khokhlovej, rosyjskiej primabaleriny, z którą miał syna i z którą aż do jej śmierci w 1955 roku pozostawał w separacji.

Picasso porzucił Dorę, kiedy poznał młodą studentkę sztuki, Francois Gilot. Miał wówczas 62 lata, Francois 22.  Dla Dory był to cios w serce. Popadła w głęboką depresję, która przerodziła się w długotrwałe załamanie nerwowe. W konsekwencji znalazła się na leczeniu w klinice psychiatrycznej gdzie poddano ją trzytygodniowej terapii elektrowstrząsami. Przez lata dochodziła do siebie będąc pod opieką znanego wówczas psychiatry, Jacques’a Lacana

“Dora Maar z kotem” 1941 Pablo Picasso, 128.3 cm × 95.3 cm, olej na płótnie Źródło: en.wikipedia.org.

Zmarła w lipcu 1997 roku w Paryżu w wieku 89 lat. Przeżyła mistrza o 24 lata. Została pochowana na cmentarzu  Bois-Tardieu w Clamart

9 lat po jej śmierci portret Dory autorstwa Picassa “Dora Maar z kotem” został wylicytowany za 95,2 miliona dolarów,  czyniąc go tym samym jednym z najdroższych obrazów sprzedanych na aukcji.

1997 roku cały spadek po niej, na który składało się wiele portretów wykonanych przez Picassa, innych prac i pamiątek po artyście, wystawiony został na sprzedaż. Dużą część prac odkupiło Muzeum Picassa i Centrum Georges’a Pompidou w Paryżu.

Źródło: Dora Maar. Kobieta Z Guernici RP Sztuka ; Dora Marr, kobieta, która nie płakała dla Picassa Onet; Biography.com;  en.wikipedia.org. W ikonie wpisu zdjęcie Mana Raya źródło: http://noigiovani.it

Pasjonuje Cię Paryż, Francja i sztuka?

Zapisz się na Newsletter, aby otrzymywać informacje o najnowszych artykułach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie informacji o nowych artykułach, produktach, promocjach. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Polityka prywatności