„Droga z Hampton Court do Molesey” 1874 – Alfred Sisley

Od lipca do października 1874 roku Alfred Sisley przebywał w Anglii. Mieszkający tam śpiewak Jean-Baptisty Faure, przyjaciel Alfreda i wielki amator sztuki i obrońca impresjonizmu

Droga z Hampton Court do Molesey - wersja z prywatnej kolekcji
Droga z Hampton Court do Molesey - wersja z prywatnej kolekcji

zaprosił go do Londynu. Zaraz po przyjeździe do stolicy Anglii Sisley udaje się na podbój podlondyńskich wsi. Wybiera miejsca, do których londyńczycy jeżdżą wypocząć. 

Obraz Droga z Hampton Court do Molesey został bez wątpienia namalowany z wychodzącego na zachód okna gospody. Uwaga malarza koncentruje się na efektach tworzonych przez wodę, na polnej drodze i zachmurzonym niebie kończącego się dnia. Postaci obecna na płótnie - zręcznie "naszkicowane" przy pomocy kilku szybkich pociągnięć pędzla - odgrywają rolę wyłącznie elementów dekoracyjnych. Żaden element nie zamyka kompozycji ani po lewej ani po prawej stronie.

Istnieje jeszcze jedna wersja obrazu Droga z Hampton Court do Molesey znajdująca się w kolekcji prywatnej. Obraz ten jeszcze bardziej ma charakter szkicu. 

Obraz Sisleya był porównywany z dziełami Moneta - Port w Argenteuil i Promenada w Argenteuil. Choć Sisleyowi przypisuje się "kartograficzne" podejście do pejzażu, dużo bardziej szczegółowe i systematyczne niż to, które stosuje Monet.

Droga z Hampton Court do Molesey, 1874,Alfred Sisley, 38 x 55 cm, Neue Pinakothek, Monachium

Źródło: Wielcy malarze, ich życie, inspiracje i dzieło, Alfred Sisley, Eaglemoss Polska Sp. z o.o. 2001