Hasło „Dubo dubon dubonnet”  znamy z książki Izabeli Czajki Stachowicz – bardzo sympatycznej opowieści o pobycie w przedwojennym Paryżu. Ale co ten tytuł znaczy? Nawiązuje do plakatu autorstwa Adolphe-jean-marie Mouron (1901-1968) powstałego na początku lat trzydziestych XX  i będącego reklamą firmy Dubonnet produkującej aperitify. Cassandre – bo taki był pseudonim artystyczny autora – jako jeden z pierwszych zastosował plakat seryjny – czy też grupę obrazów, które oglądane w sugerowanym porządku przekazują odbiorcy pewną ideę.

Plakat ten był wyprodukowany w trzech rozmiarach. Największy składający się z dwóch arkuszy, średni i najmniejszy – jednostronicowe. Na pierwszym obrazku mężczyzna jedynie przygląda się szklance z trunkiem, na kolejnych konsumuje zawartość butelki. Wraz z tym procesem  nabiera koloru. I on i napis. Szybko przyszło mi do głowy skojarzenie. W dzisiejszych czasach zdarza się, że dla osoby, która wypiła trochę za dużo alkoholu używa się określenia „zrobiony”. Można powiedzieć, że Pan z postera też się własnie „zrobił” 🙂

Plakat  „Dubo dubon dubonnet” był niegdyś bardzo popularny – był prezentowany na bilbordach, w tunelach metra, na stacjach etc. Jednym z założeń tego projektu było stworzenie obrazu, który byłby widoczny, a komunikat przyswajalny z przemieszczającego się środka komunikacji. Jego siła to nieskomplikowany design bazujący na prostych liniach oraz własnie wspomniana seryjność nawiązująca do animacji.

Adolphe-jean-marie Mouron (ur 24.o1.1901 w Kharkov na Ukrainie — zmarł 19.06.1968 w Paryżu) był grafikiem, scenografem teatralnym, malarzem. Jego plakaty wywarły duży wpływ na sztukę związaną z reklamą w pierwszym połowie XX wieku. Po przeprowadzce do Paryża studiował w École des Beaux-Arts oraz w Académie Julian. Cassandre jest tez autorem kilku czcionek np. Acier Noir czy Piegnot. Po wojnie współpracował z domami mody, jest stworzył znane dziś na całym świecie logo Yves Saint Laurent.

Źródło: Encyklopedia britannica, Posterplease

Więcej plakatów autorstwa Cassandre znajdziecie tutaj: http://www.cassandre-france.com/