Edouard Leon Cortes urodził się w Lagny we Francji 6 sierpnia 1882 roku. W latach jego młodości Paryż był centrum artystycznego świata, malarze z całego świata ściągali do Paryża aby uwieczniać jego piękne przedmieścia oraz ulice: widoki miasta świateł były pożądanymi tematami obrazów zarówno przez kolekcjonerów jak i turystów. Edouard Cortes, wraz z inniymi artystami takimi jak Eugene Galien-Laloue (1854-1941), Luigi Loir (1845-1916) czy Jean Beraud (1849-1936) odpowiadali na to zapotrzebowanie. Cortes klasyfikowany jest jako przedstawiciel post-impresjonizmu. Znany jest jako „paryski poeta malarstwa” „Le Poete Parisien de la Peinture”

Edouard był synem Antonia Cortes, hiszpańskiego malarza, który przyszedł na świat w 1827 roku w Seville. W 1855 roku przybył do Paryża na Wystawę Światową, a następnie dotarł do Lagny-sur-Marcne, gdzie postanowił się osiedlić. Antonio miał roje dzieci: Edouarda, Henri i Jeanne.

Edouard Cortes

Edouard Cortes

Antoinio uczył Edouarda od jego najmłodszych lat, a następnie wysłał go do prywatnej szkoły podstawowej gdzie uczęszczał do trzynastego roku życia. Już w tym wieku większość swojego czasu poświęcał sztuce – pracując i ucząc się w dalszym ciągu ze swoim ojcem oraz starszym bratem. W 1899 roku, mając szesnaście lat, wystawił swoją pierwszą pracę w Societe des Artistes Francais zatytułowaną „La Labour”. Obraz został dobrze przyjęty przez krytyków, co tez pomogło mu w zdobyciu przychylnej opinii w Paryzu, gdzie rozpoczął studia w Ecole des Beaux-Arts

Zaraz na początku XX wieku zaczął malować sceny, które przyniosły mu największą popularność – ulice i pomniki Paryża. Jeden z najbardziej płodnych artystów swoich czasów, Cortes znalazł niszę i postanowił być jej wierny. Uwieczniał miasto w różnych porach roku i warunkach atmosferycznych przez ponad 60 lat.

Edouard poślubił w 1914 roku Fernande Joyeuse, z którą miał dziecko – Jacqueline Simone,  urodzoną w 1916 roku. Fernande zmarła w 1918 i niedługo po tym  Edouard zdecydował o  poślubieniu swojej szwagierki, Lucienne Joyeuse. Osiedlili się w Paryżu i Edouartd kontynuował malowanie miasta. W połowie lat dwudziestych przeprowadzili się z powrotem do Lagny w Normandii. Wówczas tematem jego prac stały się na jakiś czas sceny z życia na wsi, pejzaże, martwą naturę. Był aktywnym członkiem związku Sztuk Pięknych w Lagny.

Cortes otrzymywał wiele nagród, często wystawiał swojej prace w Paryżu. Podczas II wojny światowej wraz z rodziną zamieszkał w Cormelles-le –Royal w Normadii. Na początku lat pięćdziesiątych powrócił do Lagny gdzie pozostał do końca swego życia. Piękne ujęcia Paryża były motywem jego obrazów aż do śmierci 26 listopada 1969 roku.