Elisabeth Vigee  urodziła się w Paryżu, 17 kwietnia 1755 roku. W wieku sześciu lat została umieszczona w klasztorze i spędziła tam czas do 11 roku życia. Już będąc dziewczynką wykazywała duże zainteresowanie rysunkiem.  Jako pierwszy dostrzegł to i docenił jej ojciec. Sam należał do ówczesnej społeczności artystów i pełen zapału stał się pierwszym mistrzem małej Elisabeth.  Kolejnymi nauczycielami były  znane postaci  tego środowiska, w którym rodzina Vigee często przebywała. Między innymi  Vernert Diyen czy Jean Baptiste Greuze.

“Autoportret z córką” – Elisabeth Vigée Le_Brun

Elizabeth zaczęła cieszyć się wielką popularnością we francuskiej stolicy. Bardzo wcześnie doceniono ją za talent, ale również za inteligencję i urodę. W wieku 21 lat wyszła za mąż, za Jeana Baptiste’a Lebruna – znanego handlarza obrazami.

Specjalizowała się w portrecie i w swoim czasie zasłynęła jako malarka królowej Marii Antoniny. Pierwszy obraz jaki dla niej wykonała na zamówienie powstał w 1779 roku i przedstawiał królową w wielkiej satynowej sukni. Był to podarunek dla cesarzowej Marii Teresy. Obraz bardzo się spodobał i wzbudziła sympatię, co zaowocowało kolejnymi zleceniami. Podczas całej swojej dworskiej kariery  Elisabeth namalowała w sumie aż ponad trzydzieści wizerunków Marii Antoniny. Królowa darzyła swoją artystkę szczególnymi względami i zaufaniem. Ta szczególna opieka władczyni przyczyniła się naturalnie do jeszcze większej popularności malarki.

Jeden z portretów Marii Antoniny – Elisabeth Vigee-Lebrun

W 1870 roku na świat przyszła jedyna córka Elisabeth – Jeanne Julie Louise Lebrun. Nie przeszkodziło to w dalszej karierze artystki, malowała przez cały czas, a dzięku poparciu Marii Antoniny dostała się również do Królewskiej Akademii.

Jak można się domyśleć rewolucja i przyszłe losy rodziny królewskiej  spowodowały, że artystka przestała być dobrze postrzegana. Z tego powodu w 1789 roku była zmuszona opuścić Francję. Rozpoczęła wędrówkę po europejskich dworach. Przebywała we Włoszech, Wiedniu czy Petersburgu. Przez cały czas malowała portrety arystokracji i emigrantów. Francję odwiedziła na krótko w 1802 roku. Ponad 30 dzieł malarskich wykonała w Polsce. Obecnie w naszym kraju znajduje się osiem jej obrazów w różnych kolekcjach, np. w zamku w Łańcucie. Podróżowała również do Wielkiej Brytanii czy Szwajcarii. Zmarła w 1842 roku.

 

Elisabeth Vigee-Lebrun – Autoportret -1790. Uffizi, Florencja

Źródło: Wielcy malarze, ich życie, inspiracje, dzieło. Portreciści Francuscy XVIII wieku

Pasjonuje Cię Paryż, Francja i sztuka?

Zapisz się na Newsletter, aby otrzymywać informacje o najnowszych artykułach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie informacji o nowych artykułach, produktach, promocjach. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Polityka prywatności