Niespełna dwudziestoletnia Jeanne Hebuterne  poznała Modiglianiego w Académie Colarossi – tam uczyła się malarstwa. Szybko została jego natchnieniem – była delikatna, nieśmiała i cicha. Nie próbowała nawracać Modiglianiego, często pogrążającego się w alkoholu i

Jeanne Hebuterne autorstwa Modiglianiego

Jeanne Hebuterne autorstwa Modiglianiego

narkotykach. Akceptowała go takim jaki był. Była pod jego wielkim wrażeniem i poświęciła mu się bez reszty. Pragnęła być kochana i kochać.  Rodzice Jeanne nie akceptowali ich związku.

29 listopada 1918 roku Jeanne urodziła córkę, którą nazwała tym samym imieniem – Jeanne Modigliani (1918-1984). W styczniu w 1920 roku,

Modigliani autorstwa Jeanne Hebuterne

Modigliani autorstwa Jeanne Hebuterne

czasie gdy Jeanne była w ciąży z drugim dzieckiem – Amedeo, silnie wyczerpany,  zmarł. Jeanne nie była w stanie pogodzić się z tą stratą. Dwa dni po jego śmierci, będąc w ostatnim miesiącu ciąży  rzuciła się z piątego piętra. Miła ukończone zaledwie 21 lat.

Rodzina Jeanne obarczyła Modiglianiego śmiercią córki. Pochowano ją na Cimetière de Bagneux. Dopiero 10 lat później rodzina pozwoliła przenieść szczątki Jeanne na cmentarz Père Lachaise, by mogła spocząć obok Modiglianiego.

Ich osierocona córka Jeanne Modigliani (1918–84) została adoptowana przez siostrę ojca Jeanne i zamieszkała we Włoszech, we Florencji. Dorastała nic nie wiedząc o swoich rodzicach, dopiero jako dojrzała osoba rozpoczęła zbierać informacje na temat ich życia. W 1958 roku wydała biografię swojego ojca.

Modigliani namalował około 25 portretów Jeanne.