Un Jardin en Méditerranée czy Jour d’Hermès to kultowe zapachy paryskiej firmy Hermes. Dla niewtajemniczonych może być zaskoczeniem, że wiele zapachów Hermès zostało zainspirowanych aromatem skóry. Czemu?

 Thierry Hermès urodził się w 1801 roku, w Krefeld w Niemczech. Jego ojciec był Francuzem, matka Niemką. Uzyskał pochodzenie francuskie, ponieważ Krefeld znajdowało się wówczas pod panowaniem Cesarstwa Napoleońskiego.


Francja mimi oczami

Thierry Hermès otworzył swój biznes Paryżu już w 1837 roku. Jeszcze wtedy żaden klient nie kojarzył marki Hermes z perfumami. Pierwszy sklep z tą marką w witrynie sprzedawał  akcesoria jeździeckie! Tajniki rzemiosła Thierry nauczył się jako dziecko. Opiekował się końmi, a później mając dostęp do wersalskiej szkoły jeździeckiej, obserwował gonitwy i pogłębiał fachową wiedzę. Praktykę zdobywał między innymi u rzemieślnika w znanej dziś z pięknych uliczek i kanałów, urokliwej, francuskiej miejscowości Pont Audemer.

Co istotne udało mu się wówczas niezauważenie przeniknąć do hermetycznego świata francuskiej arystokracji. Dzięki wytężonej pracy i dbałości o szczegóły uzyskał uznanie w tym środowisku. Kilkanaście lat później zdobył pierwsze prestiżowe nagrody, które ugruntowały jego pozycję.

Produkty rzemieślnicze Hermèsa wyróżniały się solidnością wykonania oraz innowacyjną myślą techniczną. Ogromną popularność przedsiębiorstwo Hermès zyskało wraz z otrzymaniem Medalu Pierwszej Klasy na Wystawie Światowej  w 1867 roku.  To wtedy Thierry zyskał wpływowego klienta, którym był sam Aleksander II, car Rosji. Siodła Hermesa stały się sławne!

Thierry Hermès

Thierry Hermès – źródło wikipedia

Po śmierci Thierry’ego Hermès’a w 1880 roku, na czele przedsiębiorstwa stanął jego jedyny syn, Charles-Emile. Sklep został przeniesiony na  Rue du Faubourg Saint-Honoré, gdzie do dziś znajduje się najbardziej znany butik marki. Rozpoczęto sprzedaż detaliczną i wprowadzono na rynek akcesoria rymarskie dla podróżnych. Zakres działalności został poszerzony o zagraniczne rynki zbytu, a punktem przełomowym było pionierskie wykorzystanie zamka błyskawicznego przy produkcji skórzanych ubrań i akcesoriów.

Kelly i Birkin – słynne, ekskluzywne torebki marki Hermes. Zdjęcie: https://www.celebremagazine.world/

Kolejny potomek, Émile-Maurice, w latach 20. ubiegłego stulecia wprowadził pierwszą w historii marki kolekcję ubrań, a w 1935 roku w Hermèsie powstała słynna damska skórzana torebka, sac à dépêches, nazwana później „Kelly Bag” od nazwiska Grace Kelly, księżnej Monako.

Dwa lata później w ofercie pojawił się  jedwabny szal, kolejny symbol marki Hermès. Jego drobiazgowe wykonanie i unikalna technika farbowania, polegająca na nakładaniu kolejnych warstw koloru dopiero po wyschnięciu poprzednich, sprawiały, że produkcja jednej sztuki mogła trwać nawet trzy lata. Wielkimi miłośniczkami tych szali były gwiazdy kina, m.in. Elizabeth Taylor, Audrey Hepburn i Sharon Stone.
Od lat 50., już pod kierownictwem Roberta Dumas-Hermèsa, przedsiębiorstwo poszerzało asortyment o kolejne produkty: biżuterię, zegarki i perfumy, tworząc razem z kolekcją prêt-à-porter pełną gamę produktów marki, która z sukcesem wkroczyła m.in. na rynek amerykański.

 

Pasjonuje Cię Paryż, Francja i sztuka?

Zapisz się na Newsletter, aby otrzymywać informacje o najnowszych artykułach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie informacji o nowych artykułach, produktach, promocjach. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Polityka prywatności