Mata Hari urodziła się jako Margareta Gertruda Zelle 7 sierpnia 1876 roku w Leeuwarden w Holandii. Jej ojcem był Adam Zelle, kupiec, który zbankrutował z powodu nietrafinych inwestycji. Matka Antje Zelle, zmarła po przebytej chorobie gdy Greta miała 15 lat. Po tej śmierci wraz z jej 3 bracia zostali rozdzieleni i rozesłani na wychowanie do innych krewnych.

Mata Hari i małżeństwo

Już w młodym wieku Gerta zdecydowała, że jej seksualnośc będzie sposobem na życie. W wieku 18 lat wyjechała z Amsterdamu, gdyż wywołała skandal romansem z dyrektorem szkoły. W Hadze odpowiedziała na anons matrymonialny starszego od siebie o dwadzieścia dwa lata holenderskiego oficera marynarki, Rudolfa McLeoda. Wyszła za mąż.

Mata Hari

Mata Hari

Początkowo mieszkali w Paryżu lecz później Rudolf dostał przeniesiony do Holenderskich Indii Wschodnich. Grecie nie przypadła do gustu Jawa. Klimat niezdrowy, a do tego dokuczliwy brak rozrywek. Wprawdzie urodziła się im dwójka dzieci, ale Greta nie chciała poświęcić się roli matki z młodymi oficerami i plantatorami i przyprawiać Rudolfowi rogi Podczas ich burzliwego, dziewięcioletniego małżeństwa Greta urodziła dwójkę dzieci – córkę Jeanne Louise i syna Norman Johna. Małżeństwo rozpadło się po śmierci syna, podobno otrutego przez opiekunkę, namówioną do zbrodni przez narzeczonego, żołnierza pragnącego się zemścić na Rudolfie McLeodzie za złe traktowanie w czasie służby.

Mata Hari w Paryżu – orientalna piękność

Na początku XX stulecia, po nieudanych próbach pracy jako nauczycielka i rozpadzie małżeństwa w 1903 roku udała się do Paryża. Córka Jeanne Louise została z ojcem.

W tamtym czasie wszystkoco orientalne było w Paryżu bardzo modne. Był to doskonały czas aby kreować swój egzotyczny wizerunek, który Greta przywiozła ze sobą z Indii. Została tancerką egzotyczną, wykonującą tańce w stylu orientalnym. Sama opracowała choreografię i zadbała o

Mata Hari

Mata Hari

odpowiednio egzotyczną oprawę. Scenę wypełniono girlandami kwiatami. Po sali rozchodziła się woń wschodnich kadzideł. Tańcowi towarzyszyły dźwięki nastrojowej wschodniej muzyki. Afiszowała się jako hinduska artystka, ubrana w zwiewne woale, które aktorskimi ruchami zrywa ze swojego ciała. Do historii przeszło przedstawienie, w którym naga pojawiła się na białym koniu. Zdobyła więc szturmem paryskie salony Właśnie wówczas przybrała swój pseudonim sceniczny „Mata Hari”. W języku indonezyjskim słońce, dosł. oko dnia. Była też luksusową prostytutką, a jej kochankami byli politycy i oficerowie armii.

Mata Hari

Mata Hari

Bez skrępowania obdarzała adoratorów swymi wdziękami, oczekując w zamian hojnych nagród. Wreszcie pławiła się w luksusie, tak jak to sobie wymarzyła. Ale uroda zaczęła przemijać, a jej umiejętności taneczne były dość skromne.

Kryzys finansowy i Mata Hari jako szpieg

Po kilku latach sukcesów zainteresowanie jej występami scenicznymi zaczęło słabnąć. To źródło dochodów zaczęło wysychać. Wybuch I wojny światowej oznaczał całkowitą klęskę. W tamtym czasie dużo podróżowała, do Hollandi, Portugali, Hiszpanii. Miała kilka przelotnych romansów. Po woli kończyły się oszczędności.

Po powrocie do Paryża poznała Wadima Masłowa, rosyjskiego oficera, który się w niej zadurzył. 40-letnia kobieta odwzajemniła uczucie młodszego o blisko 20 lat mężczyzny. Mogła być jego matką, lecz była kochanką. Spędzali razem mnóstwo czasu. Masłow wrócił jednak w końcu na front, a Mata Hari nadal miała trudności finansowe. Zgłosiła się zatem z propozycją do francuskiego wywiadu: zostanie szpiegiem w zamian za niebagatelne wynagrodzenie jednego miliona franków.

Zlecono jej przedostanie się do okupowanej przez Niemców Belgii. Aby wykonać zadanie udała się do Portugalii, a stamtąd, drogą morską, dotrzeć miała do Holandii. Jednak statek, którym płynęła, zatrzymał się na postój w porcie angielskim, gdzie na pokład weszli agenci Intelligence Service. Uznano ją za niemiecką agentkę. Mata Hari wypierała się i twierdziła, że jest agentką francuską. Francuzi jednak odcięli się od zdekonspirowanego szpiega, a co więcej, oskarżono ją jednak o pracę na rzecz wywiadu Niemiec. Zamiast jednak zalecić jej uwięzienie, zasugerowano… odesłanie jej do Hiszpanii.

Mlle_Mata_Hari

Mata Hari

W Hiszpanii Mata Hari zaczęła obracać się w kręgach dyplomatycznych. Zdobyte od niemieckich dyplomatów informacje przesyłała do Paryża. Chciała zapracować na swoje wysokie honorarium. Jednak w początkach 1917 roku została wezwana przez zwierzchników z wywiadu do powrotu do Paryża. Tam, 13 lutego 1917 roku, została aresztowana pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Niemiec i osadzona w więzieniu Saint-Lazare.

Mata Hari skazana na śmierć

Wkrótce została oskarżona o szpiegostwo i skazana wyrokiem sądu na rozstrzelanie. Na sali sądowej do końca broniła swej niewinności i z niedowierzaniem przyjęła wyrok. Interwencje dyplomatów holenderskich, którzy wzywali do jej ułaskawienia i zwracali się z tym do samego prezydenta Francji, pozostały bez echa. Czy może kontrwywiad francuski musiał się wykazać jakimś sukcesem? Może należało kogoś obarczyć klęskami wojennymi aliantów. I nadarzyła się okazja? Tego już się nie dowiemy, dostępne informacje są niejasne..

15 października 1917 roku Mata Hari została rozstrzelana. Wczesnym rankiem przewieziono na strzelnicę w koszarach w Vincennes . Odmówiła założenia opaski na oczy a tuż przed strzałem przesłała całusa żołnierzom. Spośród dwunastu, którzy do niej strzelali, tylko jeden trafił w serce. Pozostali prawdopodobnie woleli spudłować.

Pasjonuje Cię Paryż, Francja i sztuka?

Zapisz się na Newsletter, aby otrzymywać informacje o najnowszych artykułach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie informacji o nowych artykułach, produktach, promocjach. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Polityka prywatności