Mata Hari urodziła się jako Margareta Gertruda Zelle 7 sierpnia 1876 roku w Leeuwarden w Holandii. Jej ojcem był Adam Zelle, kupiec, który zbankrutował z powodu nietrafinych inwestycji. Matka Antje Zelle, zmarła po przebytej chorobie gdy Greta miała 15 lat. Po tej śmierci wraz z jej 3 bracia zostali rozdzieleni i rozesłani na wychowanie do innych krewnych.

Już w młodym wieku Gerta zdecydowała, że jej seksualnośc będzie sposobem na życie. W wieku 18 lat wyjechała z Amsterdamu, gdyż wywołała skandal romansem z dyrektorem szkoły. W Hadze odpowiedziała na anons matrymonialny starszego od siebie o dwadzieścia dwa lata holenderskiego oficera marynarki, Rudolfa McLeoda. Wyszła za mąż.

Mata Hari

Mata Hari

Początkowo mieszkali w Paryżu lecz później Rudolf dostał przeniesiony do Holenderskich Indii Wschodnich. Grecie nie przypadła do gustu Jawa. Klimat niezdrowy, a do tego dokuczliwy brak rozrywek. Wprawdzie urodziła się im dwójka dzieci, ale Greta nie chciała poświęcić się roli matki z młodymi oficerami i plantatorami i przyprawiać Rudolfowi rogi Podczas ich burzliwego, dziewięcioletniego małżeństwa Greta urodziła dwójkę dzieci – córkę Jeanne Louise i syna Norman Johna. Małżeństwo rozpadło się po śmierci syna, podobno otrutego przez opiekunkę, namówioną do zbrodni przez narzeczonego, żołnierza pragnącego się zemścić na Rudolfie McLeodzie za złe traktowanie w czasie służby.

Na początku XX stulecia, po nieudanych próbach pracy jako nauczycielka i rozpadzie małżeństwa (1903), udała się do Paryża. Córka Jeanne Louise została z ojcem.

W tamtym czasie wszystkoco orientalne było w Paryżu bardzo modne. Był to doskonały czas aby kreować swój egzotyczny wizerunek, który Greta przywiozła ze sobą z Indii. Została tancerką egzotyczną, wykonującą tańce w stylu orientalnym. Sama opracowała choreografię i zadbała o

Mata Hari

Mata Hari

odpowiednio egzotyczną oprawę. Scenę wypełniono girlandami kwiatami. Po sali rozchodziła się woń wschodnich kadzideł. Tańcowi towarzyszyły dźwięki nastrojowej wschodniej muzyki. Afiszowała się jako hinduska artystka, ubrana w zwiewne woale, które aktorskimi ruchami zrywa ze swojego ciała. Do historii przeszło przedstawienie, w którym naga pojawiła się na białym koniu. Zdobyła więc szturmem paryskie salony Właśnie wówczas przybrała swój pseudonim sceniczny „Mata Hari”. (w jęz. indonezyjskim słońce, dosł. oko dnia). Była też luksusową prostytutką, a jej kochankami byli politycy i oficerowie armii.

Mata Hari

Mata Hari

Bez skrępowania obdarzała adoratorów swymi wdziękami, oczekując w zamian hojnych nagród. Wreszcie pławiła się w luksusie, tak jak to sobie wymarzyła. Ale uroda zaczęła przemijać, a jej umiejętności taneczne były dość skromne.

Po kilku latach sukcesów zainteresowanie jej występami scenicznymi zaczęło słabnąć. To źródło dochodów zaczęło wysychać. Wybuch I wojny światowej oznaczał całkowitą klęskę. W tamtym czasie dużo podróżowała, do Hollandi, Portugali, Hiszpanii. Miała kilka przelotnych romansów. Po woli kończyły się oszczędności.

Po powrocie do Paryża poznała Wadima Masłowa, rosyjskiego oficera, który się w niej zadurzył. 40-letnia kobieta odwzajemniła uczucie młodszego o blisko 20 lat mężczyzny. Mogła być jego matką, lecz była kochanką. Spędzali razem mnóstwo czasu. Masłow wrócił jednak w końcu na front, a Mata Hari nadal miała trudności finansowe. Zgłosiła się zatem z propozycją do francuskiego wywiadu: zostanie szpiegiem w zamian za niebagatelne wynagrodzenie jednego miliona franków.

Zlecono jej przedostanie się do okupowanej przez Niemców Belgii. Aby wykonać zadanie udała się do Portugalii, a stamtąd, drogą morską, dotrzeć miała do Holandii. Jednak statek, którym płynęła, zatrzymał się na postój w porcie angielskim, gdzie na pokład weszli agenci Intelligence Service. Uznano ją za niemiecką agentkę. Mata Hari wypierała się i twierdziła, że jest agentką francuską. Francuzi jednak odcięli się od zdekonspirowanego szpiega, a co więcej, oskarżono ją jednak o pracę na rzecz wywiadu Niemiec. Zamiast jednak zalecić jej uwięzienie, zasugerowano… odesłanie jej do Hiszpanii.

Mlle_Mata_Hari

Mata Hari

W Hiszpanii Mata Hari zaczęła obracać się w kręgach dyplomatycznych. Zdobyte od niemieckich dyplomatów informacje przesyłała do Paryża. Chciała zapracować na swoje wysokie honorarium. Jednak w początkach 1917 roku została wezwana przez zwierzchników z wywiadu do powrotu do Paryża. Tam, 13 lutego 1917 roku, została aresztowana pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Niemiec i osadzona w więzieniu Saint-Lazare.

Wkrótce została oskarżona o szpiegostwo i skazana wyrokiem sądu na rozstrzelanie. Na sali sądowej do końca broniła swej niewinności i z niedowierzaniem przyjęła wyrok. Interwencje dyplomatów holenderskich, którzy wzywali do jej ułaskawienia i zwracali się z tym do samego prezydenta Francji, pozostały bez echa. Czy może kontrwywiad francuski musiał się wykazać jakimś sukcesem,? Może należało kogoś obarczyć klęskami wojennymi aliantów. I nadarzyła się okazja? Tego już się nie dowiemy, dostępne informacje są niejasne..

15 października 1917 roku Mata Hari została rozstrzelana. Wczesnym rankiem przewieziono na strzelnicę w koszarach w Vincennes . Odmówiła założenia opaski na oczy a tuż przed strzałem przesłała całusa żołnierzom. Spośród dwunastu, którzy do niej strzelali, tylko jeden trafił w serce. Pozostali prawdopodobnie woleli spudłować.

Newsletter

Dołącz do subsktybentów! Otrzymasz informacje o najnowszych artykułach i ciekawych wydarzeniach!  

Dziękuję za Twoje zainteresowanie! Otrzymałeś właśnie maila z prośbą o potwierdzenie subskrypcji !

Pin It on Pinterest