Historia muzeum d’Orsay w Paryżu

Opowiadając o muzeum, trzeba koniecznie nawiązać do historii budynku, w którym się znajduje, gdyż jest to ciekawy obiekt architektoniczny.  W związku z planowaną na 1900 rok Wystawą Światową rząd wyraził zgodę, by Kolej Orleańska wzniosła dworzec, jako miejsce bliżej centrum niż odległy Gare d’Austeritz.

Autorem projektu był Victor Laloux. Łączył klasycyzm z secesją.  Żeliwna konstrukcja, ukryta została pod kamienną fasadą. Wyposażenie budynku wykorzystywało najnowsze osiągnięcia techniki — windy, windy bagażowe czy sieć elektryczną.

Pod koniec lat 30. XX wieku, dworzec stał się nieużyteczny, ponieważ był niedostosowany do nowych, dłuższych pociągów.  Dlatego ostatecznie w latach siedemdziesiątych padła sugestia, aby rozebrać budynek.

muzeum d'orsay w Paryżu

Tak się jednak nie stało, gdyż krytycy pomysłu podjęli działania, aby wpisać go na listę zabytków. W 1977 roku ówczesny prezydent zdecydował o przekształceniu go w muzeum sztuki XIX wieku. Dokonano przebudowy budynku, ale oryginalna konstrukcja nie została zmieniona. Zachowano oryginalne żeliwne filary i stiuki. Wielki hol podzielono przegrodami i po bokach zorganizowano galerie.  Zachowano także wielki zegar, który dziś stanowi atrakcję i jest obiektem niezliczonych fotografii.

Oficjalne otwarcie muzeum miało miejsce 1 grudnia 1986 roku i dokonał go Francoise Mitterand.

muzeum orsay w Paryżu

Kolekcja muzeum d’Orsay w Paryżu

I tak w muzeum zgromadzono dzieła powstałe pomiędzy 1848 a 1914 rokiem. Mamy możliwość prześledzenia ewolucji sztuki od klasycyzmu, romantyzmu i akademizmu poprzez nurty impresjonizmu i neoimpresjonizmu do postimpresjonizmu i secesji.

Wystawiana na kilku pietrach kolekcja jest odpowiednio podzielona i wyeksponowana w odrębnych galeriach właśnie w kontekście danych nurtów.  Turystów przyciąga tu głównie bogaty zbiór prac słynnych impresjonistów– Claudea Moneta, Auguste Renoira czy Edgara Degasa.

Ale zobaczymy też wspaniałe obrazy Edouarda Maneta ( słynny, niegdyś uznany za skandaliczny obraz “Śniadanie na trawie”), Eugene Boudina, Frederica Bazillea, Paula Cezanna, Vincenta Van Gogha, Paula Gaugina , Edourada Vouillarda, Paula Signaca, Georgesa Seurata, Gustave Courbet, Gustave Moreau i wielu, wielu innych. W muzeum znajduje się też kolekcja rzeźb, mebli i sztuki użytkowej.

renoir orsay

Ciekawostki o muzeum

Muzeum d’Orsay w Paryżu posiada najbogatszą na świcie kolekcję sztuki XIX wieku.

Muzeum co roku przyciąga ponad 3 mln turystów.

Przestrzenie poświęcone określonym nurtom w sztuce oznaczone są innymi kolorami. Sale szare są dedykowane pracom impresjonistów, czerwone dla nabistów i dla sztuki użytkowej, dla postimpresjonizmu zarezerwowany jest kolor granatowy.

Szklane ławki w salach zaprojektowane są przez japońskiego designera Tkoujina Yoshioki.

Gdzie jest muzeum d’Orsay?

1 Rue de la Légion d’Honneur, Paris

Jedyne takie opracowanie na polskim rynku

👉Bądź na czasie i orientuj  się co się dzieje w paryskich muzeach! Opisy wystaw oraz krótka charaterystyka każdego muzeum

👉Nie musisz biegać po internecie, tracić czasu. Teraz masz wszystko podane na talerzu, wraz z praktycznymi informacjami dotyczącymi wizyty w muzeum. Linki do stron muzeów, linki do kas biletowych, lokalizacje  i linki do mapy google aby szybko wyzaczyć trasę do wybranego muzeum.

 

Zwiedzanie Muzeum z przewodnikiem

muzeum d'orsay

Alicja Parvine

Licencjonowana przewodniczka po Paryżu, autorka e-booków

Chcesz zwiedzić Muzeum d ‘Orsay w profesjonalnym towarzystwie?

Skontaktuj się z Alicją:

Email: alicja.parvine@gmail.com

Film

Muzeum d’Orsay w Paryżu — bilety

Standardowa cena 16 EUR

Bilety można zakupić na stronie internetowej muzeum lub w kasie (trzeba pamiętać o długich kolejkach w sezonie wakacyjnym). Bilety wcześniej zakupione pozwalają z reguły zaoszczędzić czas oczekiwania na wejście.

Bilety można też zakupić u pośrednika — tu dodatkowo zaleta, że strona jest w języku polskim (ten poniżej sprawdzony przeze mnie) lub skorzystać z pakietów biletowych. W przypadku pośrednika warto porównać oferty z cenami w muzeum,  a dodatkowo przy pakietach sprawdzić też, czy opłaca się zbiorczy bilet w zależności od naszych planów i możliwości czasowych.

Mieszkańcy UE poniżej 26 roku życia — wstęp darmowy.

W ikonie wpisu zdjęcie  autorstwa Pierre Blaché z Pexels

Pasjonuje Cię Paryż, Francja i sztuka?

Zapisz się na Newsletter, aby otrzymywać informacje o najnowszych artykułach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie informacji o nowych artykułach, produktach, promocjach. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Polityka prywatności