O STRONIE

To ja - nad Sekwaną

Cześć,

Mam na imię Sylwia i cieszę się, że trafiłeś/łaś na mojego bloga. Mam nadzieję, że zainteresuje Cię  tematem, którym ja się pasjonuję i będziesz tu często powracać. A dlaczego?

20130504_141941_1

Place des Vosges – najstarszy plac w Paryżu

Przeglądając strony internetowe – czy to szykując się do wyjazdu, czy też ze zwyczajnej  ciekawości – jesteśmy zasypani informacjami  o tym jak dojechać, gdzie nocować,  co zwiedzić,  gdzie jeść,  jak poruszać się po Paryżu. Mamy również dziesiątki przewodników, które z różną szczegółowością opisują miasto. Wszystko to naturalnie bardzo cenne informacje, pomagające w sposób zorganizowany  eksplorować zakątki francuskiej stolicy i przyjrzeć się z bliska jego walorom.

I ja w podobny sposób przygotowywałam  się do swojej wizyty. Jednakże od samego początku nurtowało mnie coś więcej.  Myślę,

Giverny pod Paryżem - Posiadłość Claudea Moneta

Giverny pod Paryżem – Posiadłość Claudea Moneta

że zaczęło się to od mojego zamiłowania do malarstwa impresjonistycznego.  Zaczynając od podziwu nad obrazami, po pewnym czasie przeszłam do zainteresowania życiem samych ich twórców. A później nie tylko ich.  Zaczęłam  pasjonować się życiem tych osób, które tworzyły życie kulturalne, rozrywkowe i w ogóle atmosferę Paryża. Które były z nim związane, które zachwyciły się jego czarem i odnalazły tam inspirację do swojej twórczości i  działań. Wszakże za wszystkim co teraz podziwiamy kryją się ludzie, ich losy, przeżycia. Są duchem tego miasta, oddali mu swoje serce i zapisali w nim fragment swoich dziejów. Warto więc choć na chwilę przystanąć i poświęcić im chwilę aby później w pełni delektować się i odkrywać coraz więcej.

"O północy w Paryżu" re.z Woody Allen

„O północy w Paryżu” re.z Woody Allen

Czy widzieliście film Woodego Allena „O północy w Paryżu”? Nie? Serdecznie polecam, choć podejrzewam jednak, że cieszył się dużą publiką i mało kogo trzeba już zachęcać. Film oddaje ducha Paryża z czasów belle epouqe.  Rozkwitu techniki, kultury, sztuki, rozrywki. Miasta cieszącego się zainteresowaniem świata, artystów przez możliwości i atrakcje jakie oferuje. Miasta, które żyło własnym, specyficznym życiem.

Zarówno ta, ja i inne epoki, obfitowały w osobowości, które odznaczyły się w jego historii. Chodziły po tych samych ulicach, po których teraz my męczymy swoje stopy odkrywając Paryż na nowo. Postanowiłam zebrać informacje na temat postaci oraz czasów, w których żyły. Umiejscowić je razem i stworzyć mały świat, w który każdy zanurzając się w lekturze mógłby przez chwilę poczuć się jak Owen Wilson o północy w Paryżu.

Strona jest młoda – lecz cały czas się rozwija. Mnóstwo ciekawych informacji czeka w kolejce na swoją prezentację. No i jest jeszcze mnóstwo informacji do odkrycia, które jeszcze nie wiedzą, że czekają 🙂  Zapraszam do zaglądania.

Miłej lektury, Sylwia