„Paryżanka” to niemy film autorstwa Charliego Chaplina, nakręcony w 1923 roku. Akcja toczy się we Francji. Maria St. Clair wraz z ukochanym Jeanem, wbrew woli rodziców, pragną wyjechać z rodzinnej wsi by być razem. Jednak Jean, ostatecznie

zostaje z powodu śmierci ojca, a Maria skonfliktowana z własnymi rodzicami osiedla się w Paryżu, gdzie rzuca się w wir zabaw. Wkrótce zostaje kochanką bogatego Pierre’a Revela. Po latach Maria i Jean spotykają się ponownie i ich miłość odżywa. Jednak Jean boi się małżeństwa, czym zraża do siebie Marię, która go opuszcza. Jean próbuje ją nakłonić do powrotu. Kiedy to się nie udaje, popełnia samobójstwo. Zrozpaczona Maria porzuca wówczas paryskie życie i zamieszkuje na wsi z matką Jeana.

Bohaterowie Chaplina są rozdarci między dobrem a złem. Dobry Jan jest pełen słabości, „zepsuta” Maria kocha Jana czystą miłością, a cyniczny Pierre potrafi być szlachetny.

Co ciekawe zanim Chaplin postanowił zatytułować swój film „Paryżanka” miał kilka innych pomysłów np: „Opinia publiczna” czy „Przeznaczenie”.

„Paryżanka ” jest uznawana za jeden z filmów stanowiący kamień milowy w historii kinematografii, i stał się punktem odniesienia dla późniejszych reżyserów. Aktorzy nie grają w sposób sztuczny, przesadzony, lecz bardzo realistycznie. Realistyczny jest świat, w którym żyją. Nie ma bohaterów – są ludzie, jakimi są na prawdę, z różnymi odcieniami swoich charakterów. To wyróżniało ten film. Co ciekawe sposób w jaki oddają emocje granej roli powoduje, że brak głosu jest nieomal niezauważalny.

Chaplin wybrał prawdopodobnie celowo Paryż jako tło swojej opowieści. Bohaterowie przyjmują pozy, które łatwo ocenić jako niemoralne – chociażby związek dla pieniędzy. W Stanach Zjednoczonych Ameryki taka historia mogła by się zdawać wulgarna. W Paryżu, mieście uciech i rozpusty – już mniej.

Film nie odniósł sukcesu w tamtym czasie. Był uważany za tak zwaną „klapę”. Dopiero później dostrzeżono w nim geniusz autora.

W rolach głównych występują:

  • Edna Purviance – Marie St. Clair
  • Carl Miller – Jean Millet
  • Malvina Polo – Paulette
  • Betty Morrissey – Fifi
  • Charles K. French – Ojciec Jeana
  • Lydia Knott – Matka Jeana
  • Charles Chaplin – Porter
  • Adolphe Menjou – Pierre Revel

Żródło: „Charlie Chaplin the woman of Paris Documentary” – film , wikipedia

Trailer

„Charlie Chaplin the woman of Paris Documentary” – film

DVD w sklepie „Matras”

Newsletter

Dołącz do subsktybentów! Otrzymasz informacje o najnowszych artykułach i ciekawych wydarzeniach!  

Dziękuję za Twoje zainteresowanie! Otrzymałeś właśnie maila z prośbą o potwierdzenie subskrypcji !

Pin It on Pinterest