Pierwszy lot transatlantycki Garden City – Paryż

Charles Lindbergh amerykański pionier lotnictwa odbył pierwszy na świecie, udany lot transatlantycki. Wystartował 20 maja 1927 roku z Roosevelt Airfield (Garden City, stan Nowy Jork) by dzień później wylądować w Paryżu.

Charles Lindbergh amerykański pionier lotnictwa odbył pierwszy na świecie, udany lot transatlantycki. Rozpoczął swój lot ponad Atlantykiem  o godzinie 7.40 rano, po nieprzespanych 24 godzinach. Wystartował z Roosevelt Airfield (Garden City, stan Nowy Jork) 20 maja 1927, a

Charles Lindbergh, 1923
Charles Lindbergh, 1923

wieczorem tego dnia, po 12 godzinach lotu, znalazł się nad Nową Fundlandią. Po 25 godzinach dotarł do Irlandii, nad którą obniżył lot, widząc wszędzie grupy wiwatujących na jego cześć ludzi. O godz. 21 osiągnął brzeg Normandii. Zawiadomiony telegraficznie o jego przybyciu rząd francuski nakazał oświetlić całą drogę z Deauville do Paryża pochodniami, by ułatwić mu nawigację w ciemnościach. O 22.24 21 maja samolot Spirit of St. Louis wylądował po 33,5 godzinach lotu w Paryżu. Historyczny lot zakończył się sukcesem, a Lindbergh zdobył światową sławę (jego wnuk Erik Lindbergh powtórzył ten sam lot 75 lat później w 2002 pokonując dystans w 17 godzin i 17 minut.)

Za swój wyczyn Charles Lindbergh otrzymał order Legii Honorowej z rąk prezydenta Francji.

Obraz w ikonie wpisu to znaczek poczty amerykańskiej, upamiętniający przelot, wydany 11 czerwca 1927.