René Lalique urodził się 6 kwietnia 1860 roku w Aÿ-en-Champagne we Francji.  W późniejszych latach przeprowadził się wraz z rodzicami do Paryża, choć w okresie letnim gdy tylko mogli podróżowali do Aÿ. Lalique  pozostał przywiązany do tego miejsca do końca swojego życia.

Po śmierci ojca René Lalique rozpoczął pracę w paryskim zakładzie jubilerskim Louisa Aucoca.  Dała mu ona świetne praktyczne przygotowanie związane z technikami tworzenia biżuterii.  Jednocześnie podjął naukę w École des Arts Décoratifs, choć studia ostatecznie  skończył w Londynie gdzie wyjechał po jakimś czasie.

Rene lalique

Lalique dość szybko okazał się  wyjątkowo zdolnym i rozpoznawalnym jubilerem.  Jako niezależny projektant tworzył dla marek takich, jakich jak Jacta, Cartier czy. Wkrótce przejął warsztat jubilerski Julesa Destape na Place Gaillon w Paryżu, a w 1887 roku uruchomił swoją pracownię  przy Rue du Quatre-Septembre.

Rene Lalique

Na początku 1888 roku  zaprojektował swoją pierwszą kolekcję w złocie inspirowana Antykiem i sztuką japońską.  Co ciekawe złamał z tradycyjnymi zasadami i zaczął stosować nowatorskie rozwiązanie jeśli chodzi o stosowane materiały.

Złoto nie musiało być już bazą do obsadzania kosztownych, szlachetnych kamieni. Okazało się, że równie elegancko w tym kruszcu mogą prezentować się te półszlachetne,  a także masy, emaliowane kamienie i inne surowce jak kość słoniowa czy szkło! Jaki był tego efekt? Paryż szalał na punkcie Lalique!

Kolejną pracownię w Paryżu  otworzył przy Rue Thérès.  Następne lata pracy tylko umacniały jego pozycję. Wygrywał konkursy, wystawy, pracował dla takich sław jak, chociażby aktorka  Sarah Bernhardt. Zamożni ludzie chętnie otwierali portfele, aby zdobyć unikat z kolekcji tego projektanta — artysty.

W roku 1900 wziął udział w wielkim wydarzeniu, jakim była Światowa Wystawa w Paryżu. Był to ogromny sukces.

Lalique

W 1905 roku Lalique otworzył sklep przy 24, Place Vendôme. Tutaj można było już obejrzeć nie tylko jego biżuterię, ale również piękne wyroby ze szkła wytwarzane w jego posiadłości Clairefontaine, koło Rambouillet.

Pod wielkim wrażeniem jego projektów okazał się producent perfum François Coty. Nawiązał kontakt z jubilerem i rozpoczęli współpracę. Lalique zajął się projektowaniem flakonów do perfum.   Wspólnie zrewolucjonizowali przemysł perfumiarski, oferując towar w pięknej oprawie, a jednocześnie po atrakcyjnej cenie.

René Lalique, z mistrza biżuterii w stylu Art Nouveau stał się producentem wyjątkowych wyrobów ze szkła w duchu  Art Deco. Przemysł związany z produkcją szklanych wyrobów rozwijał się przez lata, zaprowadził go aż do Alsacji gdzie w Wingen-sur-Moder założył zakład Verrerie d’Alsace. Obecnie jest o jedyna fabryka firmy Lalique.

Międzynarodowa Wystawa Sztuki Dekoracyjnej i Wzornictwa z 1925 roku  w Paryżu była trumfem sztuki Art Deco i jednocześnie przypadała na szczytowy moment kariery  Lalique jako projektanta i producenta wyrobów ze szkła.

Jego techniki grawerowania stanowiły styl sam w sobie. Niezwykłe wrażenie robiły  wyroby z czystego szkła połączonego ze szkłem mlecznym.  Czasem używał dodatkowych środków jak patyna czy emalie. Stosował również witraż.

Warto też wspomnieć, że René Lalique otrzymał serię zamówień dotyczących dekoracji wnętrz lub realizacji innych projektów architektonicznych. Między innymi dekorował salony mody znanej paryskiej projektantki Madeleine Vionnet.

W 1935 otworzył kolejny sklep w Paryżu, przy 11 Rue Royale.

Zmarł 1 maja  1945 roku. Został pochowany na cmentarzu Père-Lachaise. Po śmierci  René Lalique, biznes przejął jego syn Marc.

 

Pasjonuje Cię Paryż, Francja i sztuka?

Zapisz się na Newsletter, aby otrzymywać informacje o najnowszych artykułach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie informacji o nowych artykułach, produktach, promocjach. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Polityka prywatności