Słownik autorstwa Joalnty Chrzanowskiej – Pieńkos i Andrzeja Pieńkosza został wydany w 1996 roku przez Wydawnictwo Naukowe PWN. To już ponad 20 lat temu, lecz ponieważ książka traktuje w głównej mierze o historii nie ma to aż tak dużego znaczenia.

Jest tu na prawdę masa informacji o Paryżu. I to takich których ciężko szukać gdzie indziej. W którym bowiem przewodniku będą opisy architektoniczne paryskich fontann i hoteli? Jak nazwa wskazuje ma charakter słownikowy lecz trzeba przyznać, że w dość obszerny sposób opisuje hasła.

Jeśli ktoś pragnie zgłębić wiedzę z zakresu architektury, rzeźby, malarstwa i wszystkiego co z tym związane w Paryżu to super pozycja. Gdyby wydano nową, zaktualizowaną wersję, z lepszym papierem i kolorowymi zdjęciami to perełka by jeszcze zabłyszczała.

A poniżej tekst z okładki – i w zasadzie wszystko w temacie czemu ja musiałam TO mieć przeczytawszy taką zapowiedź 🙂

Niniejsza książka jest nowatorskim ujęciem tak rozległego i pasjonującego, jakim jest fenomen artystyczny i kulturowy Paryża i regionu Ile-de-France. Powstała w wyniku wieloletnich studiów nad zabytkami i zbiorami sztuki oraz zafascynowania atmosferą tego wyjątkowego miejsca. Słownik stanowi próbę zarówno ogólnego, jak i szczegółowego ujęcia problemów artystycznych, czy niektórych dzielnic. Książka może służyć za przewodnik dla tych, którzy odwiedzili, lub zechcą odwiedzić Paryż. Stanowi również źródło wielu informacji dla profesjonalistów – historyków sztuki i kultury, romanistów, studentów, koneserów i miłośników “miasta sztuki”

wnętrze książki na przypadkowo otworzonej stronie

Pasjonuje Cię Paryż, Francja i sztuka?

Zapisz się na Newsletter, aby otrzymywać informacje o najnowszych artykułach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie informacji o nowych artykułach, produktach, promocjach. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Polityka prywatności