„Sroka” (Francuski: La Pie) to olejny obraz Claude Moneta przedstawiający krajobraz zimowy. Powstał w Normandii gdzie malarz przebywał na przełomie 1868 i 1869 roku

Co ciekawe pomiędzy 1867 a 1893 Monet a także inni impresjoniści – Alfred Sisley, Camill Pissarro, Auguste Renoir czy Gustave Caillebotte namalowali  w sumie setki krajobrazów przedstawiających naturę w śniegu. Prawdopodobnie srogie zimy, które często miały miejsce w tamtym okresie stały się ciekawym tematem dla artystów.

„Sroka” jest jednym ze 140 krajobrazów zimowych jakie stworzył sam Monet.  Jest jednocześnie największym tego typu krajobrazem w tej kolekcji.

Wśród wszechobecnej bieli oko przykuwa sroczka siedząca na furtce. Na oświetlonym słońcem śniegu odbija się niebieski cień. Robi się mroźno od patrzenia na ten widok, ale słońce i zabawny ptak oddają wesoły klimat zimnego, ale pięknego, słonecznego dnia. Warto tu wspomnieć, że cień przyjmujący barwy inne niż czarny czy szary był czymś nowatorskim i stosowanym właśnie przez impresjonistów. Prawdopodobnie i z tego powodu obraz nie został przyjęty na Salon z 1869 roku.

Płótno jest uznane przez historyków sztuki jako jedno z najlepszych krajobrazów zimowych Moneta. W 1984 zostało zakupione przez Muzeum Orsay w Paryżu od prywatnego właściciela i stanowi jeden z atrakcyjniejszych eksponatów w permanentnej kolekcji.