“Tańce w Bougival”, “Tańce na wsi” i “Tańce w mieście” to trzy obrazy autorstwa Auguste Renoira przedstawiające tańczącą parę. Wszystkie są tego samego rozmiaru: 180 cm wysokości na 90 cm szerokości. Sylwetki są więc prawie rzeczywistych rozmiarów.

Kto jest na obrazach?

Cała seria powstała w 1883 roku. Do wszystkich części pozował przyjaciel Renoira, Paul L’Hôte. Pozował z resztą do wielu obrazów artysty, między innymi do słynnego “śniadania wioślarzy”. Był także świadkiem na ślubie Augusta.

Nota bene na obrazach “Tańce w Bougival” i “Tańce na wsi” widzimy żonę Renoira (wówczas jeszcze przyszłą żonę) – Aline Charigot. Do “Tańców mieście” pozowała natomiast Marie-Clementine Valadon. Czyli Suzanne Valadon, która była modelką, ale również świetną malarką.

Tańce na świeżym powietrzu

Dwa pierwsze obrazy są dużo bardziej żywiołowe, a ich akcja toczy się na zewnątrz, na tle przyrody. Bougival położone jest na przedmieściach Paryża. Wówczas to była wioska, bardzo często odwiedzana przez malarzy i stanowiąca świetny plener do ich twórczości. W tle obu obrazów widać ludzi, inne stoliki. Można wyobrazić sobie radosną atmosferę zabawy, gwar imprezowiczów.

Para dryfuje w rytm muzyki, widać że taniec sprawa im przyjemność. Chwila beztroski. Afirmacja życia!

Zarówno mężczyzna, jak i kobieta ubrani są ładnie, choć nie przesadnie wykwintnie.   W “tańcach na wsi” partnerowi spadł chyba nawet kapelusz, wygląda na taki słomkowy, podobny jak ten na głowie w “Tańcach w Bougival”.

renoir orsay

“Tańce na wsi” i “Tańce w mieście” w muzeum d’Orsay

Tańce na salonach

“Tańce w mieście” są bardziej statyczne. Przenosimy się na salony, eleganckie wnętrza ozdobione egzotyczną roślinnością. Para jest odświętnie ubrana. Dama w połyskującej, przedłużonej sukni, odsłonięte ramiona, długie rękawiczki. Elegancko upięte i przyozdobione włosy.

Obydwoje noszą białe rękawiczki. Mężczyzna ubrany jest we frak, który powiewa w tańcu — trochę chyba nawet za bardzo jak na mój gust, bo poza, którą prezentuje para, nie wskazuje na jakiś dynamiczny ruch.

Można sobie wyobrazić dźwięki muzyki granej przez profesjonalną orkiestrę. Pewnie obok tańczą inne pary…

“Tańce w Bougival” 1882-1883; 180 x 90 cm, Auguste Renoir, Muzeum of Fine Art, Boston

“Tańce na wsi” 1882-1883; 180 x 90 cm, Auguste Renoir, Muzeum Orsay, Paryż

“Tańce w mieście” 1882-1883; 180 x 90 cm, Auguste Renoir, Muzeum Orsay, Paryż

Filmy z Muzeum d’Orsay

“Tańce na wsi” 1882-1883; 180 x 90 cm, Auguste Renoir, Muzeum Orsay, Paryż

“Tańce w mieście” 1882-1883; 180 x 90 cm, Auguste Renoir, Muzeum Orsay, Paryż

Pasjonuje Cię Paryż, Francja i sztuka?

Zapisz się na Newsletter, aby otrzymywać informacje o najnowszych artykułach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie informacji o nowych artykułach, produktach, promocjach. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Polityka prywatności