“Tancerka” to historia o drodze do sławy Marie-Louise Fuller, Amerykanki urodzonej w 1862 roku, która pod pseudonimem artystycznym Loïe Fuller swoim nowatorskim podejściem do tańca zdobyła serca publiczności i na zawsze zmieniła historię.

Skąd ten film na tej stronie? Szczyt popularności Loïe to właśnie Paryż i kabaret artystyczny Folies Bergère.  Loïe tchnęła na scenę nowego ducha tańca. Wykorzystując efekty świetlne w połączeniu z ruchem i odziana w zwiewne tkaniny, serwowała odbiorcom show wyprzedzający swoją epokę.

Taki spektakl wymagał wielkiej wyobraźni jak na tamte czasy i, o czym w pierwszej chwili oglądając stare filmy prezentujące jej taniec możnaby nie pomyśleć- sporego wysiłku fizycznego. Te zmagania z samą sobą bardzo dobrze przedstawia film. Determinacja i pewność efektu, jaki Loïe pragnęła osiągnąć stanowiły fundament jej sukcesu. I chociaż niektóre wątki opowieści zaprezentowane w obrazie nie są zgodne z rzeczywistością – chociażby postać Hrabiego Louis d’Orsay, tak wiarygodnie zagranego przez Gaspard Ulliel (znany z roli Yves Saint Laurent) – całość w bardzo ciekawy sposób rysuje portret nietuzinkowej postaci, która na zawsze zapisała się na kartach historii tańca.

Loie Fuller

Nieśmiała a jednoczenie zdecydowana co drogi jaką obrała, nieokreślona seksualnie, skryta i ekscentryczna, dokonała rewolucji i utorowała drogę przyszłym awangardowym tancerkom. Udzieliła wsparcia takim przyszłym sławom jak chociażby Isadorze Ducan, zagranej z resztą w filmie przez córkę Johnnego Deppa, Lily-Rose Melody Depp.

Loie Fuller na plakacie Tolouse Lautreca

Loïe korzystając z możliwości techniki – elektryczności w kwestii gry świateł, wykorzystywaniu luster dla osiągnięcia efektu czy szklanej podłogi – zabezpieczała swój dorobek patentując swoje pomysły, tak aby ustrzec się przed ich kradzieżą. W tym kontekście zdaje się być bizneswoman tamtych czasów! Loïe miała również wiele znajomości w świcie artystycznym i naukowym – w jej otoczeniu znaleźli się tacy ludzie jak Jules Chéret, Henri de Toulouse-Lautrec, François-Raoul Larche, Henri-Pierre Roché, Auguste Rodin, Franz von Stuck, Maurice Denis, Thomas Theodor Heine, Koloman Moser, Demetre Chiparus, Stéphane Mallarmé czy  Marie Curie. Do dziś znamy plakaty Toulouse’a Lautrec reklamujące jej występy w Folies Bergère.

Tancerka zmarła w 1928 w Paryżu w wieku  65 lat i została pochowana na cmentarzu Père Lachaise.

Niezależnie od wiarygodności wszystkich faktów, to obraz na który nie żal poświęcić czasu. Miłośnicy tańca i Paryża nie powinni czuć się rozczarowani. Co ciekawe odtwórczynią głównej roli Soko –  francuska piosenkarka indie rockowa.

“Tancerka” jest reżyserskim debiutem Di Giusto, która wcześniej pracowała jako fotografka i autorka teledysków.

Film obecnie jest dostępny na vod.

Prawdziwe nagranie tańca artystki.

Pasjonuje Cię Paryż, Francja i sztuka?

Zapisz się na Newsletter, aby otrzymywać informacje o najnowszych artykułach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie informacji o nowych artykułach, produktach, promocjach. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Polityka prywatności