Théophile-Alexandre Steinlen urodził się w  1859 roku w Szwajcarii, w Lozannie, gdzie studiowała literaturę na tamtejszej akademii. Zanim w 1878 roku przeprowadził się do Paryża pracował w fabryce tkanin w  Mulhouse. Od 1883 roku mieszkał na Montmartre, w dzielnicy będącej wówczas  kolebką artystów. Tam też zawarł przyjaźnie m.in. z:  Toulouse-Lautrec’kiem, Aristide Bruant’em, Vallatonem czy Alphone Allaisem.
W tamtym czasie pracował jako grafik i ilustrator dla wielu pism np. takich jak  „Le Chat Noir” i „Le Mirliton”.

Theophile Alexandre Steinlen

Steinlen Zasłynął jako autor plakatów. Pierwszy plakat, który przyniósł mu rozgłos powstał w 1885 roku i był zaprojektowany dla Hotel de Paris w Trouville sur Mer. Potem powstały kolejne, które znamy do dziś i które nierozerwalnie kojarzą się z Paryżem, nurtem Art Nouveau i Belle Epoque.
Steinlen również malował, i był dość wszecstronny w tym zakresie. Wiejskie krajobrazy, kwiaty, akty. Montmartre i okolice były jednym z jego uloubionych tematów. Oprócz tego, choć już w bardziej ograniczonym zakresie, zajmował się rzeźbą.

Theophile Alexandre Steinlen 1896 plakat dla Chat Noir

Jako częsty motyw w rzeźbie jak w i innych metodach jakich się podejmował pojawia się – kot. Istniej mnóstwo prac jego autorstwa przedstawiających koty, artysta z zapałem studiował wizerunek tego zwierzęcia. Koty statyczne, śpiące, majestatyczne czy w ruchu i zabawnych sytuacjach. Istnieją wydania książek, które poświęcone są właśnie temu tematowi twórczości Steinlena. Do historii przeszedł jego plakat dla kabaretu „Le Chat Noir„, który w Paryżu spotkamy na każdym kramie z pamiątkami.

Théophile-Alexandre Steinlen zmarł w Paryżu 1923. Został pochowany na cmentarzu Cimetière Saint-Vincent na Montmartre

Theophile Alexandre Steinlen

Theophile Alexandre Steinlen 1998

Theophile Alexandre Steinlen

Theophile Steinlen