Rozważasz możliwość podjęcia zatrudnienia we Francji? Podpowiadamy w jaki sposób przygotować się do wyjazdu zarobkowego.

Francja to kraj kojarzony przede wszystkim z elegancją, wysokiej jakości perfumami, a także chrupiącymi bagietkami i równie wyśmienitymi serami. Naturalnie ciekawa kultura i wyborna kuchnia stanowią zaledwie początek zalet opisywanego państwa. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Przede wszystkim na aspekty typowo zarobkowe, a więc stosunkowo wysokie wynagrodzenia oraz krótki tydzień pracy. Brzmi kusząco, prawda?

Francję na pewno warto rozważyć myśląc o wyjeździe do pracy za granicę.

Jak znaleźć pracę we Francji?

Planujesz podjąć w pełni legalną pracę we Francji, ale poszukiwania potencjalnego pracodawcy odkładasz do momentu przyjazdu na miejsce? To duży błąd, gdyż znalezienie zatrudnienia może zająć nawet kilka miesięcy, co w praktyce oznacza konieczność posiadania oszczędności umożliwiających przeżycie wspomnianego okresu.

Jak zatem znaleźć zatrudnienie jeszcze przed wyjazdem? Liczne ogłoszenia potencjalnych pracodawców znajdują się na stronach portali branżowych, takich jak np. Jober.pl czy Amundio.pl. Należy wspomnieć, iż część publikowanych tam ofert dotyczy zatrudnienia przez agencję pracy. Czy warto korzystać z pomocy tego rodzaju pośredników? Zdecydowanie tak, ponieważ wówczas nie musimy przejmować się formalnościami (załatwi je za nas agencja pracy).

Nie chcesz pracować przez agencję? Ogłoszenia francuskich pracodawców znajdziesz na zagranicznych portalach. Wśród godnych polecenia stron należy wymienić www.travail.gouv.fr, www.cadremploi.fr czy też www.expectra.fr.

Język francuski – konieczność czy opcja?

Wyjeżdżając do Francji warto znać język francuski w stopniu co najmniej podstawowym. Dlaczego? Ponieważ francuzi niechętnie porozumiewają się w innym języku obcym. Wbrew pozorom wpływ na ten fakt wywiera nie tyle wielki szacunek do mowy ojczystej, co po prostu strach przed prowadzeniem rozmowy np. po angielsku. Wszystko z powodu charakterystycznego akcentu. Niemniej jednak nie każdy mieszkaniec Francji ma wspomniane opory. Jeśli więc znasz język angielski w stopniu komunikatywnym, to wciąż masz sporą szansę na znalezienie pracy fizycznej.

Czy zatem brak znajomości jakiegokolwiek języka obcego wyklucza podjęcie zatrudnienia we Francji? Niekoniecznie. Polskie agencje stosunkowo często poszukują osób chętnych do pracy sezonowej np. przy zbiorach. W takim przypadku znajomość języka obcego nie jest konieczna.

Formalności

Jak wspominaliśmy, korzyścią wynikającą z zatrudnienia przez polską agencję pracy jest przede wszystkim znikoma ilość formalności. A co w przypadku pracy z wyłączeniem udziału pośredników? Czy wówczas zmuszeni jesteśmy do samodzielnego załatwiania kwestii związanych z przyjazdem do Francji? W chwili obecnej Polacy mogą już podejmować pracę na takich samych warunkach, co obywatele francuscy. Nie musimy więc wnioskować o zezwolenie, które było wymagane przed 1 lipca 2008 r.

Choć we Francji nie ma obowiązku meldunkowego, to jednak warto posiadać dokument potwierdzający adres zamieszkania, gdyż będzie on wymagany w chwili podpisywania umowy o pracę. Poza tym wspomniane potwierdzenie konieczne jest do założenia francuskiego konta bankowego czy też w momencie składania deklaracji podatkowej.

Artykuł partnera

Pasjonuje Cię Paryż, Francja i sztuka?

Zapisz się na Newsletter, aby otrzymywać informacje o najnowszych artykułach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie informacji o nowych artykułach, produktach, promocjach. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Polityka prywatności