Kurtki puchowe to klasyka zimowych okryć wierzchnich. Co sprawia, że od tylu lat cieszą się niesłabnącą popularnością? O ich fenomenalnych właściwościach termoizolacyjnych w połączeniu z niewielką wagą i wygodą w noszeniu przekonał się każdy, kto choć raz nosił kurtkę wypełnioną naturalnym puchem kaczym lub gęsim. Czy jednak wiesz o nich wszystko? Zapraszamy do dzisiejszego artykułu po garść ciekawostek o tym elemencie zimowej garderoby.

Nie liczy się ilość puchu, a jego sprężystość

Gdy pierwszy raz mamy styczność z kurtkami puchowymi marek specjalizujących się w odzieży outdoorowej, możemy być zaskoczeni, jak niewiele zdają się ważyć. To dlatego, że takie marki jak np. The North Face czy Patagonia używają puchu wysokiej jakości o dużej sprężystości. Duży wybór modeli puchówek znajdziemy na https://www.e-horyzont.pl/. Tym, co naprawdę chroni nas przed zimnem, jest powietrze, zatrzymane przez puch w środku kurtki dzięki jego unikalnej strukturze. Im bardziej puszyste wypełnienie, tym lepiej izoluje nas od zimna panującego wokół.

Wypełnienie puchówki to w rzeczywistości mieszanka puchu i pierza

Chociaż określenie „kurtka puchowa” może mylnie sugerować, że do jej wypełnienia użyto wyłącznie puchu, to tak naprawdę w środku kurtki znajdziemy zarówno puch, jak i pierze. Najcieplejsze są modele, gdzie zastosowano proporcje około 90-95% puchu oraz 5-10% pierza. Podczas wyboru kurtki powinniśmy zwracać uwagę na metkę z informacją, ile puchu zawiera wypełnienie. Wiele modeli z dużą ilością puchu w składzie znajdziemy w ofercie marki Jack Wolfskin: https://sklep.jack-wolfskin.pl/mezczyzna/kurtki/kurtki-puchowe-meskie.html. Wyższa zawartość puchu to lepsza ochrona przed zimnem. Wypełnienie z wyższą zawartością pierza nie tylko sprawi, że kurtka będzie nas mniej grzała, ale i będzie cięższa.

Rodzaj puchu ma znaczenie

Jako wypełnienie zimowych kurtek stosuje się puch pochodzący od gęsi lub kaczek. Powszechnie uważa się puch gęsi za lepszy i bardziej pożądany. Faktycznie puch gęsi wyróżnia się większą sprężystością i jest najlepszym wyborem, jeśli planujemy wyprawy w ekstremalnie niskich temperaturach. Jeśli jednak będzie nosić kurtkę puchową na co dzień w mieście lub na krótkie wycieczki w górach, w zupełności wystarczy nam kurtka z wypełnieniem z puchu kaczego. Mamy pewność, że się nie przegrzejemy, a cenowo jest to o wiele korzystniejsze rozwiązanie.

Polska jest jednym z najlepszych producentów puchu w Europie

Mało kto wie, ale Polska jest jednym z liderów w produkcji puchu gęsiego wysokiej jakości, używanego przez renomowanych producentów odzieży outdoorowej. Istniejący już od prawie pół wieku Instytut Zootechniki Państwowego Instytutu Badawczego, mający swoją siedzibę w Kołudzie Wielkiej, prowadzi nieustannie badania mające na celu usprawnienie hodowli. Wieloletnia praca zaowocowała do tego stopnia, że Gęś Biała Kołudzka® stała się zastrzeżonym znakiem handlowym oraz synonimem wysokiej jakości.

Kurtki puchowe można prać

Wiele osób waha się przed zakupem kurtki puchowej, wypełnionej naturalnym puchem, obawiając się kłopotliwej konserwacji i konieczności korzystania z pralni chemicznej. Wbrew temu co się sądzi, puchówki jak najbardziej można prać w domowej pralce. Kluczowe jest jednak ścisłe przestrzeganie wskazówek producenta, czyli używanie wyłącznie środków przeznaczonych do prania odzieży outdoorowej, a podczas suszenia dbać o regularne rozbijanie posklejanego puchu i ponowne go napowietrzanie.

 

Artykuł partnera

close

Pasjonuje Cię SZTUKA, MODA, PARYŻ?
Koniecznie zamów NEWSLETTER !
Otrzymasz informacje o nowych, ciekawych artykułach!

We don’t spam! Read our privacypolityka for more info.