Café Guerbois, mieściła się na  Avenue de Clichy w Paryżu, (dawniej rue des Batignolles) i była miejscem gdzie pod koniec XIX wieku zbierali się artyści, pisarze, malarze  oraz miłośnicy sztuki po to aby dyskutować, snuć plany. Mała salka ze stłoczonymi stolikami, kolorowymi firankami i rzędem kołków na ścianie, na których wisiały lśniące cylindry.

Grupa skoncentrowana była wokół Edouard’a Maneta, do którego młodsi artyści mieli wiele respektu. Gromadziła się głównie w niedziele i czwartki. Malarz miał dla siebie zarezerwowane dwa stoliki, przy których każdego wieczoru o siedemnastej brylował w towarzystwie. Niektórzy mawiali, że tak zwane wieczorki były dla Maneta substytutem tego, o czym naprawdę marzył: aprobaty, orderów i publicznego uznania.

Regularnie do dyskusji przy kieliszku wina lub drinku, przyłączali się Émile Zola, Frédéric Bazille, Louis Edmond Duranty, Henri Fantin-Latour, Edgar DegasClaude MonetPierre-Auguste RenoirAlfred Sisley. Czasem bywał tam Paul Cézanne czy też Camille Pissarro. Grupa była często nazywana The Batignolles Group, a większość z jej członków była związana z impresjonizmem. Wielu z malarzy, m.in. Manet, zamieszkiwali wówczas w okolicy, stąd zapewne lokalizacja spotkań.

Konwersacje często były bardzo gorące. Jedna z nich, mająca miejsce w lutym 1870 przeszła do historii. Manet, urażony recenzja jaką napisał Louis Edmond Duranty (prozaik, krytyk) , wyzwał gImpr 01o na pojedynek. Na szczęście nic poważnego się nie stało i panowie pozostali przyjaciółmi.

“Cafe Guerbois” już nie istnieje. W tej chwili znajduje się tam sklepem z ubraniami.

Po drugiej stronie miejsca, które dawniej było “Café Guerbois” był mały sklep. Powstał on jeszcze w 1830 pod nazwą Hennequin. Tutaj Manet oraz przyszli impresjoniści dokonywali zakupu artykułów malarskich – farb, pędzli etc. Sklep funkcjonował do 2010, lecz 31 grudnia tegoż roku został sprzedany. Prawdopodobnie był prowadzony

Sklep na przeciwko caffe

Sklep na przeciwko caffe

od lat przez tą sama rodzinę. Kolejną osobą, którą można było spotkać w “Cafe Guerbois” był fotograf Nadar, który od 1850 roku zrobił zdjęcia więszości sławnych postaci tamtych czasów: Liszt, Wagner, Berlioz, Rossini, Offenbach, George Sand, Sarah Bernhardt, de Maupassant oraz niektórych malarzy. To właśnie w jego studiu  w 1874 roku odbyła się pierwsza wystawa impresionistów.

Źródło: http://www.peter-pho2.com/2011_01_01_archive.html; “Prywatne życie impresjonistów”

Obrazek w ikonie wpisu jest autorstwa Edouarda Manta i przedstawia Cafe Guerbois

[ready_google_map id=’2′]

Pasjonuje Cię Paryż, Francja i sztuka?

Zapisz się na Newsletter, aby otrzymywać informacje o najnowszych artykułach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie informacji o nowych artykułach i moich publikacjach. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Polityka prywatności