“Chocolat” film o życiu Rafaela Padilla,

czarnoskórego artysty cyrkowego, który pod koniec XIX wieku wraz ze swoim scenicznym partnerem Georgesem Foottit podbił serca paryżan jako “Chocolat”. W role tego duetu wcieliła się para wspaniałych aktorów: Omar Sy, znany z “Nietykalnych” oraz James Thiérrée – wnuk Charliego Chaplina.

Zainspirowana filmem poszukałam trochę informacji o głównym bohaterze i to, co udało mi się ustalić, zawarłam we wpisie o Chocolat. Zdaje się więc, że na potrzeby filmu kilka faktów zostało trochę zmienionych lub nawet dodanych.  Twórcy dużo czasu poświęcili problemowi dyskryminacji rasowej, zwłaszcza w kontekście relacji, jaką stworzyli Chocolat i Foottit: Czarnoskóry klaun versus Biały. Takie to były jednak czasy, że cieszący się postępem Europejczycy uznawali jednocześnie czarnoskórych za gorszych, i z resztą nie bez powodu Czarni przybysze z innych kontynentów pokazywani byli w zagrodach jako atrakcja na Wystawie Światowej 1889 roku. Wiele lat później z dyskryminacją borykała się również podziwiana i lubiana Josephine Baker.

chocolat rafael film

Uważam, że główny wątek, czyli duet Chocolat z Foottit został przedstawiony genialnie. Jestem pełna podziwu dla pracy, jaką obaj aktorzy musieli włożyć w odtwarzane przez siebie role, biorąc pod uwagę ilość skeczy zaprezentowanych w filmie. Powstał naprawdę ciekawy obraz, który przypomina też o tym, jak istotną rolę w ówczesnym czasie stanowiły przedstawienia cyrkowe. Obecnie w dobie mediów i dostępu do rozmaitych rozrywek z fotela u siebie w domu cyrk funkcjonuje gdzieś w tle, stał się pewnego rodzaju atrakcją dla koneserów.

Poniżej polski trailer. Legalnie i dobrej jakości można obejrzeć na ipla.pl.  Informacje na FILMEB.

Pasjonuje Cię Paryż, Francja i sztuka?

Zapisz się na Newsletter aby otrzymywać informacje o najnowszych artykułach!

We don’t spam! Read our privacy policy for more info.