Feliks Jasieński pseudonim Manggha, (ur. 8 lipca w Grzegórzewicach i zm. 6 kwietnia 1926 roku w Krakowie) pochodził z  jednej z najbardziej zamożnych i

Feliks Jasieński wśród swoich zbiorów sztuki japońskiej

Feliks Jasieński wśród swoich zbiorów sztuki japońskiej

wpływowych rodzin ziemiańskich w sandomierskim w XIX wieku.

Wnętrze mieszkania Feliksa Jasieńskiego

Wnętrze mieszkania Feliksa Jasieńskiego

Był krytykiem i kolekcjonerem sztuki. Obracał się w środowisku cyganerii krakowskiej. Od lat dziewięćdziesiątych XIX wieku przez kolejne 20 lat systematycznie powiększał swoje zbiory grafiki francuskiej. To zainteresowanie było związane z jego fascynacją drzeworytom japońskim – który w znaczny sposób wpłynął na ówczesną twórczość graficzną, zwłaszcza francuską.Podczas swoich pobytów w Paryżu i w ogóle we Francji zwiedzał muzea, galerie, Wystawy Światowe i zaspakajał swoje zainteresowania muzyczne i teatralne. Był  częstym gościem w galeriach Georga Petita oraz Paul Durand-Ruela. Zawierał owocne znajomości z marszandami i wydawcami grafiki (Sargot, Gustave Oellet), samymi artystami (Lepere) i historykami sztuki (Loys Delteil). Największe jego zakupy przypadały na przełom wieków, a ostatnie nabytki i wymiany pochodziły z trzeciej dekady XX wieku.

Jasieński mawiał, że mieszka kątem u swoich zbiorów. W swoim czteropokojowym mieszkaniu na drugim piętrze kamienicy na rogu ul. Św Jana i Rynku Głównego w

Muzeum w Kamienicy Szołayskich przy Placu Szczepańskim w Krakowie

Muzeum w Kamienicy Szołayskich przy Placu Szczepańskim w Krakowie

Krakowie uzbierał ponad 20 tys obiektów.  Na mocy aktu darowizny z 11 marca 1920 roku Jasieński przekazał

Jacek Malczewski - Feliks Jasieński 1903 rok.

Jacek Malczewski – Feliks Jasieński 1903 rok.

Muzeum Narodowemu w Krakowie 15 tys. muzealiów. W tej znakomitej kolekcji ważne miejsce zajmuje zespół nowoczesnej grafiki europejskiej liczący ponad 3 tys. prac, w którym wyróżnia się  – najcenniejsza i największa w Polsce – kolekcja grafiki francuskiej. W skład kolekcji wchodzi ponad tysiąc sto prac artystów związanych z impresjonizmem, symbolizmem, postimpresjonizmem i art nouveau.  Wśród nich dzieła znakomitości jak: Pierre Bonnard Felix Bracquemond, Eugene Carriere, Jules Chéret, Maurice Denis, Paul Gauguin, Auguste Lepère, Édouard Manet, Camille Pissarro, Odilon Redon, Auguste Renoir, Henri Rivière, Paul Sérusier, Paul Signac, Alfred Sisley, Théophile Alexandre Steinlen, Henri de Toulouse-Lautrec, Félix Vallotton, Édouard Vuillard, Suzanne Valadon i innych.

W czerwcu 2015 roku w Kamienicy Szołayskich w Krakowie Muzeum Narodowe przygotowało wystawę „Od impresjonizmu do art-nouveau”, na której możemy zobaczyć ponad 300 prac z kolekcji.

Źródło: ’Nich żyje sztuka!  Kolekcja Feliksa Jasieńskiego” Krystyna Kulig – Janarek Wydawnictwo MNK 2015

 

close

Pasjonuje Cię SZTUKA, MODA, PARYŻ?
Koniecznie zamów NEWSLETTER !
Otrzymasz informacje o nowych, ciekawych artykułach!

We don’t spam! Read our privacypolityka for more info.