Dandyzm kojarzy się z wykwintnym ubiorem, męskim lansem. I słusznie. Chociaż dandysi oprócz drobiazgowej dbałości o strój cechowali się również nienagannymi manierami, kurtuazją czy nonszalancją. Taki wizerunek w całokształcie miał ich wyróżniać spośród tłumu. Sprawiać, że byli postrzegani jako wyjątkowi, ekstrawaganccy.
Wrażenie wizualne było więc bardzo istotne, choć absorbowało wiele czasu i pieniędzy. Z kolei Paryż jako stolica mody był idealnym miejscem zaopatrzenia w najwyższej jakości stroje – jak i prezentacji! Dandysi całymi godzinami zajmowali się swoim wyglądem – dobierali pończochy, biżuterię, perfumowali się. Dbali o swoje fryzury, używali pudru, byli w stanie nosić gorsety, aby poprawić kontur sylwetki. Wydawali fortunę na garderobę!
Charles Baudelaire na zdjęciu autorstwa Nadara
W czasie gdy zjawisko dandyzmu rozpowszechniło się – a więc w XIX wieku, kroje męskich ubrań były raczej dopasowane. Męskie płaszcze szyto z cienkiej, dobrej jakości wełny w stonowanych kolorach – odcinane w pasie. Spodnie culotte do kolan stopniowo zastępowane pantalonami zostały zamienione ostatecznie na te z długimi nogawkami. Miały wysoko umieszczony krok i górą były podtrzymywane przez szelki. Biała koszula, kamizelka, szustokor z wysokim kołnierzem, najczęściej ciemnoniebieski, granatowy lub czarny. Z czasem zastąpił go żakiet zwany jaskółką. Ważne były dodatki: szpicruta, laska, parasol, rękawiczki. W pierwszej połowie XIX wieku modne były białe kamizelki i cienkie białe koszule.
“Żywa religia, bliska spirytualizmowi i stoicyzmowi, która wynosi ponad wszystko estetykę własnego wyglądu w przekonaniu, że zewnętrzna elegancja jest symbolem arystokracji umysłu”
Charles Baudelaire
W środowiskach artystycznych dandyzm stanowił bunt wobec mieszczańskiej rzeczywistości. Żywot dandysa prowadzili m.in. Beau Brummell, Zygmunt Krasiński, Alfred de Musset, George Gordon Byron, Charles Baudelaire, Juliusz Słowacki, Fryderyk Chopin czy Oscar Wilde.
“Dandys w Paryżu” Paul Gavarni akwarela
Żródło: “Historia mody” Irma Kozina wydawnictwo SBM sp z o.o.