Duszący kaszel najczęściej występuje w postaci napadów, które trwają do kilku minut i bywa bardzo nieprzyjemny dla osoby chorej, która zmaga się z infekcją górnych dróg oddechowych. W leczeniu tego typu przypadłości bardzo pomocne są leki, ale równie dobrze i efektywnie można pomóc sobie wykorzystując domowe sposoby. Jak więc leczyć duszący kaszel?

Duszący kaszel – przyczyny jego występowania

Cierpisz na duszący kaszel w nocy? Być może w Twoim pokoju panuje za suche powietrze do spania lub właśnie rozwija się u Ciebie infekcja górnych dróg oddechowych. Kaszel może pojawiać się również w przypadku wdychania zanieczyszczeń lub zalegania śluzu na tylnej ścianie gardła. Przy pomocy kaszlu organizm udrożnia górne drogi oddechowe pozwalając człowiekowi swobodnie oddychać. Duszący kaszel w nocy ma tendencję do nasilania się w nocy, kiedy to mamy zamiar odpocząć po ciężkim dniu. Powodem tego jest grawitacja, która powoduje, że w pozycji leżącej śluz zaczyna zalegać w gardłem, a nasz organizm odruchowo próbuje się go pozbyć. Innym powodem pojawienia się napadów kaszlu może być suche powietrze w pomieszczeniu, w którym śpimy. Zbyt mocno wysuszone gardło zaczyna drapać i drażnić, przez co organizm próbuje je nawilżyć poprzez kaszel i przełknięcie śliny. Kolejnym powodem mogą być choroby, a także niektóre leki.

Domowe sposoby na leczenie duszącego kaszlu

Duszący kaszel jest bardzo nieprzyjemny i to bez względu na przyczynę jego pojawiania się. Szczególnie gdy występuje napadowo, trwa dłuższy czas i zaburza dobowy rytm, powodując tym samym mocne wybudzenie się ze snu. Pierwszą rzeczą, o którą możesz zadbać podczas napadu kaszlu jest najbliższe otoczenie. Bardzo istotne jest to, aby pokój był dobrze wywietrzony, dzięki czemu pozbędziesz się patogenów oraz czynników, które się kumulują w nim. Temperatura w pomieszczeniu nie powinna przekraczać 20 stopni Celsjusza i należy także pamiętać o tym, aby zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza. Duszący kaszel jest najczęściej suchy i powoduje dodatkowo podrażnienia. Nawilżone powietrze pozwala złagodzić ewentualny ból, który będzie powodowały napady kasłania.

Domowym sposobem, który pomaga złagodzić napady duszącego kaszlu są inhalacje. Można wykonywać je za pomocą miski i ręcznika lub zaopatrzyć się w specjalny nebulizator. Do inhalacji można wykorzystywać naturalne środki i produkty dostępne w wielu sklepach, a także specjalnie przygotowane preparaty dostępne w aptekach. Jeśli mimo to nadal pojawiają się problemy z męczącym kaszlem to problem może leżeć po innej stronie. Warto zainwestować w wysokiej jakości, antyalergiczny materac oraz regulowany stelaż. W ofertach wielu sklepów można znaleźć materace, które są hipoalergiczne, ale nie tracą przy tym swoich właściwości związanych z wygodnym wypoczynkiem. Regulowany stelaż może się przydać w momencie silnego napadu kaszlu lub w sytuacji, gdy regularnie cierpimy z powodu jego występowania. Więcej na temat tego, jak radzić sobie z duszącym kaszlem w nocy można przeczytać na https://sembella.pl/porady/dokuczliwy-kaszel-snu/.

 

Artykuł partnera

Newsletter

Dołącz do grona subskrybentów!

Witaj w gronie subskrybentów! Do usłyszenia!