Leon Koella ( lub Léon Leenhoff) (1852 – 1927) to syn Edouarda Maneta i Suzanne. Najprawdopodobniej syn Manet’a bo istnieje kilka wersji na ten temat, z których jedna wyklucza malarza z funckji ojca. Więcej o tym pisałam w Artykule ” Eduard Manet i Suzanne Leenhoff. Ale nie musimy koncentrować się na tej wersji. Fakt jest bowiem taki, że Leon był ulubionym modelem artysty. Rozpoznamy go na pracach malarza już jako małego chłopca. Pozował do aż siedemnastu obrazów swojego ojca.

Najprawdopodobniej łączyła ich dość silna więź. Leon troskliwie zajmował się Manetem gdy ten był już umierający. Postarał się również o zorganizowanie pośmiertnej wystawy dzieł swojego ojca a także chętnie współpracował z biografami malarza.

Wybrałam kilka dość rozpoznawalnych obrazów artysty, przedstawiających jego syna Leona. Oczywiście od razu wyobrażam sobie jak wyglądała ich współpraca podczas portretowania. Czy o czymś rozmawiali? Czy syn był cierpliwy? A ojciec wymagający? Może Leon chciał się bawić – a tata kazał mu pozować 🙂 I czy faktycznie trzymał tę szpadę z obrazu poniżej 🙂 ?

„Chłopiec ze szpadą” 1861, E.Manet , Metropolitan Museum of Art

„Bańki Mydlane” 1867 E.Manet
„Młody mężczyzna obierający gruszki” 1868 E.Manet
„Śniadanie w pracowni” 1868, E. Manet, Neue Pinakothek, Munich

W ikonie wpisu obraz „Lektura” z 1869 roku, prezentujący żonę Maneta a w tle po prawej stronie syna.

Źródło: Edauard Manet, Wielka Kolekcja Sławnych malarzy, Oxford educational

close

Pasjonuje Cię SZTUKA, MODA, PARYŻ?
Koniecznie zamów NEWSLETTER !
Otrzymasz informacje o nowych, ciekawych artykułach!

We don’t spam! Read our privacypolityka for more info.