Do tej pory wystawy poświęcone Henriemu Matiss’owi rzadko skupiły się konkretnie na latach 30. jego twórczości. Natomiast ekspozycja w muzeum Orangerie „Matisse. Cahiers d’art, przełom lat 30.” jest poświęcona wyłącznie tej dekadzie.
W 1930 roku Matisse wyjechał z Francji na Tahiti, co uznawane jest za punkt zwrotny w jego twórczości. Wystawa „Matisse. Cahiers d’art, punkt zwrotny lat trzydziestych XX wieku” spogląda wstecz na tę przełomową dla artysty dekadę.
Wystawa zbliża nas do twórczości Matisse’a z lat 30., poprzez pryzmat „Cahiers d’art,” głównego magazynu awangardowego stworzonego przez Christiana Zervosa w 1926 roku. Skupia zbiór prac artysty z lat 30., przywołuje tamten okres jego twórczości poprzez minione publikacje w Cahiers d’Art. Można by rzec, że artykuły i reprodukcje dzieł Matisse’a ożywają dawną konkurencję z Picassem. W kolejnych numerach magazynu Matisse pojawiał się obok artystów swoich czasów: Georgesa Braque’a, Juana Miro, Fernanda Légera, Vassily’ego Kandinsky’ego, Mondriana, Le Corbusiera czy Marcela Duchampa.
Zdjęcie ze strony muzeum.
Henri Matisse (1869-1954)
Femme à la voilette, 1927
The Museum of Modern Art, New York
© Succession H. Matisse / © Digital image, The Museum of Modern Art, New York / Scala, Florence
👉Przesuń niżej aby przejść do informacji praktycznych. Możesz również zapisać wydarzenie w swoim kalendarzu, aby pamietać o terminie oraz mieć pod ręką dostęp do opisu wydarzenia.