Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Matisse. Cahiers d’art, le tournant des années 30

1 marca, 2023 - 29 maja, 2023

12,5EUR

Do tej pory wystawy poświęcone Henriemu Matiss’owi rzadko skupiły się konkretnie na latach 30. jego twórczości. Natomiast ekspozycja w muzeum Orangerie „Matisse. Cahiers d’art, przełom lat 30.” jest poświęcona wyłącznie tej dekadzie.

W 1930 roku Matisse wyjechał z Francji na Tahiti, co uznawane jest za punkt zwrotny w jego twórczości. Wystawa „Matisse. Cahiers d’art, punkt zwrotny lat trzydziestych XX wieku” spogląda wstecz na tę przełomową dla artysty dekadę.

Wystawa zbliża nas do twórczości Matisse’a z lat 30., poprzez pryzmat “Cahiers d’art,” głównego magazynu awangardowego stworzonego przez Christiana Zervosa w 1926 roku. Skupia zbiór prac artysty z lat 30., przywołuje tamten okres jego  twórczości poprzez minione publikacje w Cahiers d’Art. Można by rzec, że artykuły i reprodukcje dzieł Matisse’a ożywają dawną konkurencję z Picassem.  W kolejnych numerach magazynu Matisse pojawiał się obok artystów swoich czasów: Georgesa Braque’a, Juana Miro, Fernanda Légera, Vassily’ego Kandinsky’ego, Mondriana, Le Corbusiera czy Marcela Duchampa.

Zdjęcie ze strony muzeum.

Henri Matisse (1869-1954)
Femme à la voilette, 1927
The Museum of Modern Art, New York
© Succession H. Matisse / © Digital image, The Museum of Modern Art, New York / Scala, Florence

👉Przesuń niżej aby przejść do informacji praktycznych. Możesz również zapisać wydarzenie w swoim kalendarzu, aby pamietać o terminie oraz mieć pod ręką dostęp do opisu wydarzenia.

 

Details

Start:
1 marca, 2023
End:
29 maja, 2023
Cost:
12,5EUR
Website:
https://www.musee-orangerie.fr/fr/agenda/expositions/matisse-cahiers-dart-le-tournant-des-annees-30

Organizer

Muzeum Orangerie
View Organizer Website