Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

„Pastele od Milleta do Redona”

14 marca - 2 lipca

EUR16
Pastele od Milleta do Redona

„Pastels
De Millet à Redon”

Musée d’Orsay w Paryżu ujawnia arcydzieła swojej bogatej kolekcji pasteli, prezentując 100 z 500 prac, które posiada w swoich zbiorach.

Ekspozycja pozwala na odkrycie, lub ponowne odkrycie klejnotów kolekcji, wśród których znajdują się prace Milleta, Degasa, Maneta, Cassatt, Redona, Lévy-Dhurmera i wielu innych.

Informacje praktyczne, miejsce, strona internetowa muzeum, cena – poniżej

Zdjęcie i informacje ze strony muzeum.

Pastele to odrębna technika, którą ciężko zaklasyfikować jednoznacznie do rysunku czy malarstwa.

Można dzięki niej osiągać wspaniałe efekty kolorystyczne, jak i w wysublimowany sposób posługiwać się linią.

Pastel był bardzo popularny w XVIII wieku do tworzenia portretów. W połowie XIX nastał jego renesans, ale tym razem artyści zaczęli używać tego medium również do innych tematów.

Muzeum Orsay postanowiło zaprezentować 95 prac ze swojej kolekcji XIX wiecznych artystów. Tytuł wystawy „Od Milleta do Redona” nakreśla z jednej strony linię czasu na jakiej powstały eksponowane dzieła a jednocześnie sygnalizuje różnorodną i zmienną stylistykę twórców. Tym samym zwracając uwagę na wszechstronność tej techniki.

Pamiętajmy, że Jean-François Millet (1814 1875) jest czołowym reprezentantem realizmu i słynnej szkoły barbizon, tymczasem Odilion Redon (1840 – 1916) to przede wszystkim symbolista. Tak więc mamy tu rozpiętość tematyczną od pracujących na roli chłopów, po mityczne sceny z pogranicza snu i jawy.

Szczególne miejsce zajmują portrety. Zwiedzanie rozpoczynamy od podziwiania można by rzec klasycznych  portretów kobiet, wielkoformatowych, skoncentrowanych na urodzie modelki, dalej  są to już bardzo różnorodne pod względem kompozycyjnym i technicznym inne przedstawiania  zarówno kobiet i mężczyzn, a także dzieci.

Cała salka poświęcona jest  pastelom Degas i Maneta. W przypadku Degas była to cała seria portretów kobiet przy toalecie,

Znalazło się też miejsce na naturę, scenki rodzajowe i krajobrazy, a wystawę kończą prace symbolistów.

Poniżej moja relacja z wystawy:

Szczegóły

Początek:
14 marca
Koniec:
2 lipca
Koszt:
EUR16
Kategoria Wydarzenie:
Witryna internetowa:
https://www.musee-orsay.fr/fr/agenda/expositions/pastels-de-millet-redon

Miejsce wydarzenia

Muzeum d’Orsay
1 Rue de la Légion d'Honneur
Paris, France
+ Google Map
Zobacz witrynę: Miejsce wydarzenia