Muzeum Gustave Moreau. Położone dość zacisznie, nie tak popularne. Spacerem z Montmartre możemy przenieść się do ciekawego miejsca, będącego świadectwem całego życia artysty. Co ciekawe stworzonego dla nas przez niego samego. 

Gustave Moreau (1826 – 1898) to francuski malarz i grafik,  który urodził się i zmarł w Paryżu. Był jednym z czołowych twórców symbolizmu.

Twórczość Moreau jest bardzo charakterystyczna. Jego obrazy przepełnione są mistycyzmem,  niepokojem i zmysłowością. Dużo w nich motywów religijnych i mitologicznych, a także literackich.  Jego twórczość malarska stanowiła inspirację m.in. dla nabistów. Więcej o jego życiu i twórczości w artykule: Gustave Moreau

Pod koniec życia rozbudował swój dom i przekształcił w galerię sztuki – obecnie Musée national Gustave Moreau.

Moreau, większość swoich obrazów trzymał przy sobie, stale nad nimi pracując. Mieszkał z rodzicami, a następnie sam w nabytym w 1852 roku domu przy 14 rue de La Rochefoucauld w Paryżu. Na trzecim piętrze mieszkania urządzono pracownię malarską.

 “Przekazuję w spadku mój dom przy rue de La Rochefoucauld 14, ze wszystkim, co zawiera: obrazy, rysunki, karykatury itp., pięćdziesiąt lat pracy, a także to, co się w nim znajduje, stare mieszkania zajmowane niegdyś przez mój ojciec i moja matka, do Państwa, […] pod tym wyraźnym warunkiem, aby zawsze — byłoby moim najdroższym życzeniem — albo przynajmniej jak najdłużej zachować tę kolekcję, zachowując jej charakter, który zawsze pozwala nam zobaczyć ilość pracy i wysiłku artysty w ciągu jego życia”

Gustave Moreau

testament z 10 września 1897

W kwietniu 1895 roku Moreau poprosił architekta Alberta Lafona o przekształcenie domu rodzinnego w muzeum.

W testamencie z 10 września 1897 roku Gustave Moreau powierzył wykonanie  projektu swojemu staremu przyjacielowi Henri Ruppowi.  Po śmierci Moreau Henri Rupp dokonał inwentarza prac, a następnie pracował nad rozlokowaniem dzieł zgodnie z życzeniem artysty. Muzeum Gustave’a Moreau otworzyło swoje podwoje w 1903 roku. Od tego czasu jego muzealnictwo pozostaje niezmienione.

Obecnie apartamenty na pierwszym piętrze przypominają małe sentymentalne muzeum, w którym zawieszone są portrety rodzinne i dzieła ofiarowane przez przyjaciół malarza: Théodore’a Chassériau, Eugène’a Fromentina i Edgara Degasa.

Drugie i trzecie piętro to przestronne, przeszklone powierzchnie, które łączą majestatyczne, spiralne schody, które się stały słynnym elementem charakterystycznym muzeum.

 

Kolekcja muzeum Gustave Moreau

Zgodnie z informacją podaną na stronie muzeum, na jego czterech poziomach zgromadzonych jest około 1300 obrazów i akwareli  i innych prac oraz blisko 5000 rysunków. Co ciekawe  zachowane rysunki  umożliwiają prześledzenie genezy każdego obrazu oraz procesu twórczego artysty.

W misternie odtworzonych apartamentach możemy podziwiać zgromadzone antyki, zbiory zabytkowej ceramiki, repliki rzeźb, czy też bardzo leciwą bibliotekę. W zasadzie cały dom udekorowany jest pracami artysty lub innymi obrazami z jego kolekcji, a także zdjęciami rodzinnymi.

Adres muzeum

14 Rue Catherine de La Rochefoucauld, Paris

Bilety do Muzeum Gustave Moreau

Muzeum jest otwarte codziennie z wyjątkiem wtorków od 10:00 do 18:00 (pokoje zamykane 15 minut wcześniej).
Zamknięte 1 stycznia, 1 maja i 25 grudnia.

Cena biletu normalnego na kolekcję stałą to 7 EUR. Podczas wystaw czasowych cena jest wyższa. Szczegóły na stronie internetowej.

Zdjęcia Muzeum Gustave Moreau

Pasjonuje Cię Paryż, Francja i sztuka?

Zapisz się na Newsletter, aby otrzymywać informacje o najnowszych artykułach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie informacji o nowych artykułach i moich publikacjach. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Polityka prywatności