„Huśtawka” to jeden z bardziej rozpoznawanych obrazów Auguste Renoir’a. Został namalowany w ogrodzie przy domu na rue Cortot, który  artysta niegdyś wynajmował na Montmartre w Paryżu – obecnie w tym miejscu znajduje się klimatyczne Muzeum Montmartre.

Modelka będąca główną postacią malowanej sceny to Jeanne – jedna z ulubionych artysty. Poznał ja podczas tworzenia obrazu „Moulin de la Galette”. Mężczyźni – to Edouard, brat Renoir’a oraz jego przyjaciel Norbert Goeneutte.

Renoir wystawił swoja pracę podczas Trzeciej Wystawy Impresjonistów w Paryżu w 1877 roku – i jak można się było spodziewać w tamtych czasach nie był przychylnie przyjęty przez krytyków.

„Huśtawka” skomponowana jest według centralnej osi pionowej. Po lewej stronie sceny widzimy trzy osoby. Mężczyzna i dziewczynka stojąca obok obserwują mężczyznę, którego to z kolei uwaga skupiona jest na kobiecie. W tle, gdy dokładnie się przyjrzymy, dostrzeżemy pięcioosobową grupę osób, których obecność powoduje zrównoważenie całości. Obraz malowany jest charakterystycznymi dla malarza, krótkimi pociągnięciami pędzla. Zalany jest światłem stanowiącym jednocześnie spoiwo postaci z otoczeniem.

Zakupu obrazu dokonał Gustave Caillebotte. W 1929 roku płótno trafiło do Luwru, a obecnie możemy go podziwiać w  Museum d’Orsay.

Newsletter

Dołącz do grona subskrybentów!

Witaj w gronie subskrybentów! Do usłyszenia!