Claude Monet „Impresja schód słońca” -przypadkowa nazwa dzieła

Obraz ten stał się niejako znakiem rozpoznawczym Claude’a Moneta, a zarazem wzorcowym dziełem impresjonizmu, zaprezentowanym po raz pierwszy wiosną 1874 roku na wystawie, która przeszła do historii sztuki jako Pierwsza wystawa impresjonistów.

Wśród pokazanych stu sześćdziesięciu pięciu prac znalazło się pięć płócien i siedem pasteli Moneta. Edmont Renoir – brat Auguste’a Renoir’a, pracując nad katalogiem obrazów, złościł się, że wszystkie mają monotonne tytuły, dlatego Monet powiedział: „Niech pan to nazwie po prostu Impresja.

 

 „Proszono mnie, bym podał tytuł do katalogu, nie bardzo mogłem go nazwać widokiem Hawru, więc powiedziałem: napiszcie Impresja

Claude Monet

Claude Monet impresja i impresjonizm

25 kwietnia, w satyrycznym piśmie Charivari ukazał się szyderczy artykuł Louisa Leroy’a z ironicznym tytułem Wystawa impresjonistów . „Impresjoniści” wzięli się naturalnie od tytułu obrazu Claude’a Moneta „Impresja wschód słońca”.

Nazwa Impresjonizm została natychmiast podchwycona. Spodobała się również grupie niezależnych malarzy. Abstrahując od subtelnych różnic, jakimi dzieliły się ich indywidualne style – postanowili ją używać, opisując swoją twórczość. Nową, świeżą, oderwaną od utartych zasad akademickich.

Hasło „Impresjonizm” weszło na zawsze do historii sztuki jako jeden z przełomowych nurtów w dziedzinie malarstwa.

 

„Impresja wschód słońca” opis obrazu

Obraz jest średniej wielkości – jego wymiary to 48 x 63,5 cm. Ma zdecydowanie szkicowy charakter, co notabene wzbudziło właśnie wielkie oburzenie krytyki. Malarz bowiem uznał pracę  za skończoną co zgodnie z obowiązującym, powszechnie uznanym kanonem było niezrozumiałe.

Kompozycja przedstawia port w Hawrze. Została namalowana lekko, prawdopodobnie powstała podczas jednej sesji. Słońce odbija się smugami w wodzie. Pomarańczowo zabarwione niebo jest silnie skontrastowane z szaroniebieskimi partiami wody oraz urządzeń portowych.

Monet pragnął uchwycić krótkotrwałe zjawisko świetlne: wschodzące słońce rozpraszające mgłę w porcie. Ulotne wrażenie, które trwa tylko przez chwilę.  Takie podejście do malarstwa towarzyszyło artyście w zasadzie do końca jego życia. Co więcej, wraz  z upływem czasu przedmiot w jego obrazach  tracił coraz bardziej na znaczeniu na korzyść impresji, którą jak najtrafniej chciał przekazać widzowi.

Warto też dodać, że Monet wykorzystał tu efekt wpływu położenia obok siebie barw dopełniających. Pomarańczowy na tle koloru niebieskiego staje się bardziej wyrazisty niż w każdym innym połączeniu. Wiedza o barwach, ich sposobach łączenia i oddziaływaniu na oko była jednym z przedmiotów zainteresowania Impresjonistów.

 

Gdzie znajduje się obraz Claude’a Moneta”Impresja wschód słońca”

Obraz, wyeksponowany w pięknej ramie,  znajduje się obecnie w uroczym, paryskim  muzeum Musee Marmottan. Koniecznie tam zajrzyjcie jeśli jesteście miłośnikami Moneta i znajdziecie się w Paryżu.

Wspomnijcie, gdy będziecie go podziwiać, jak wielką rolę odegrał tytuł tej pracy w wyodrębnieniu i określeniu rodzącego się nurtu w sztuce! Nie często się zdarzało do tej pory, aby styl tworzenia artystów był w jakiś sposób klasyfikowany jeszcze za ich życia,  do tego na początku kariery!

„Impresja, wschód słońca”, olej na płótnie, 48 x 63,5 cm, 1873 r., Musee Marmottan, Paryż
Strona muzeum: https://www.marmottan.fr/en/marmottan-monet-museum/

close

Pasjonuje Cię SZTUKA, MODA, PARYŻ?
Koniecznie zamów NEWSLETTER !
Otrzymasz informacje o nowych, ciekawych artykułach!

We don’t spam! Read our privacypolityka for more info.