Jules Cheret urodził się 31 maja 1836 roku w Paryżu. Był ilustratorem, malarzem i grafikiem, mistrzem plakatu czasów belle époque. Właśnie dlatego warto coś o nim wiedzieć – a dodatkowo bardzo prawdopodobne, że widzieliście w swoim życiu prace jego autorstwa!

Początki

Pochodził z ubogiej rodziny i w dzieciństwie otrzymał dość słabe wykształcenie. Jako trzynastolatek rozpoczął trzyletnią praktykę w zakładzie litograficznym. Tam też zainteresował się malarstwem co skłoniło go do rozpoczęcia kursu w École Nationale de Dessin. Tak jak inni początkujący artyści Chéret studiował techniki dawnych i współczesnych artystów odwiedzając paryskie muzea.

Od 1849 roku uczył się rysunku. W 1858 roku otrzymał pierwsze poważne zamówienie i był to plakat dla operetki Jacquesa Offenbacha. W latach 1859 – 1866 szkolił się w pracowni litograficznej w Londynie. Projektował tam plakaty i okładki do książek. Przygotował też opakowania do perfum Eugène’a Rimmel, którego to fundusze pozwoliły Chéretowi otworzyć w 1866 firmę graficzną.

Własna działalność

Własny interes umożliwił sprawowanie kontroli artystycznej nad procesem powstawania plakatu i wprowadzić innowacyjne podejście do projektowania. Podczas gdy większość litografów zamawiało projekty plakatów od artystów by następnie kopiować je na kamień litograficzny, Chéret pracował sam bezpośrednio na kamieniu. Stosował energiczne pociagnięcia pędzla, szrafowanie, puntowanie, rozmycia i płaskie kolorowe plamy w celu osiągnięcia dynamiki obrazu. Stosował technikę litografii trójkolorowej.  Był pod wielkim wpływem idyllicznych motywów okresu rokoko zwłaszcza malarzy takich jak  Antoine Watteau i Jean-Honoré Fragonard. Nie bez znaczenia dla jego pracy pozostawały kompozycje barokowego artysty Giovanni Battista Tiepolo, a także styl popularnych w tamtych czasie japońskich drzeworytów, dla których charakterystyczne były kolorowe plamy i kontury.

Dorobek

W 1890 fransucki rząd przyznał Chéretowi odznaczenie Legii Honrowej.  Pod koniec swojej kariery zawodowej grafik miał już na swoim koncie tysiąc plakatów stworzonych dla music-halli, teatrów, przedstwień, włączając w to również projekty plakatów reklamujących takie produkty jak przekąski, leki czy lapmy oliwne! Zaliczany jest do współtwórców nowoczesnej sztuki plakatu. To jego śladami poszli kolejni wybitni twórcy plakatu  Henri de Toulouse-Lautrec  i Alphonse Mucha

Jules Cheret zmarł 23 września 1933 roku. Trzeba przyznać, że twórczość dobrze wpłynęła na długość jego życia 🙂

Źródło: britannica.com, “Leksykon malarstwa i grafiki” Lothar Altmann, ARKADY, Obrazy:wikipedia.org; wikiart.org

Galeria plakatów

Pasjonuje Cię Paryż, Francja i sztuka?

Zapisz się na Newsletter aby otrzymywać informacje o najnowszych artykułach!

We don’t spam! Read our privacy policy for more info.