2 grudnia 1804 roku, w Katedrze Notre-Dame w Paryżu odbyła się koronacja Napoleona. 21 grudnia 1805 roku, na zamówienie cesarza malarz Jean Louis David rozpoczął pracę nad obrazem upamiętniającym scenę z tego historycznego wydarzenia. Artysta był obecny podczas koronacji, podczas której szkicował, przygotowując się do późniejszej pracy.

Koronacja Napoleona, została  dość precyzyjnie odtworzona przez JL Davida. Na obrazie jest podobno aż 150 osób. W Centralnym punkcie tego okazałego dzieła, o rozmiarach  621 × 979 cm, widzimy Napoleona, który koronuje na cesarzową Józefinę. Jest to moment tuż po tym gdy dokonał samokoronacji. Aby nie narażać nowej równowagi między Kościołem a państwem w uroczystości zdecydował się uczestniczyć również Papież Pius VI.

Prawdopodobnie, aby nie wzbudzać kontrowersji, uznano, że lepiej nie utrwalać sceny, w której Napoleon nakłada sam sobie koronę w obecności zwierzchnika kościoła. Wiadomo, że dotychczas to papież z woli boskiej dokonywał koronacji. Tym razem jedynie ograniczył się do pobłogosławienia.

 

"Koronacja Napolona" Luwr Jacques-Louis David

„Koronacja Napoleona”  Jacques-Louis David w Galerii Luwru

Obraz został ukończony w 1807 roku, a w 1808 roku został zaprezentowany publiczności na Paryskim Salonie. Do 1819 roku obraz pozostawał własnością malarza, następnie do 1937 został wystawiony w Muzeum Królewskim. Na rozkaz króla Ludwika Filipa przeniesiono do Wersalu, a od 1889 do Luwru – gdzie obecnie możemy go podziwiać.

 

Ciekawostka

Na trybunach, w wyeksponowanym miejscu znajduje się matka Napoleona Maria Letizia Ramolino, a po lewej stronie widzimy jego starszego brata Józefa.

W rzeczywistości oboje nie uczestniczyli w tym wydarzeniu. Józef był pokłócony z Napoleonem, a matka na znak protestu nie chciała uczestniczyć w koronacji. Poprosiła jednak malarza o ujęcie jej na obrazie.

W ikonie wpisu obraz z wikipedia

 

close

Pasjonuje Cię SZTUKA, MODA, PARYŻ?
Koniecznie zamów NEWSLETTER !
Otrzymasz informacje o nowych, ciekawych artykułach!

We don’t spam! Read our privacypolityka for more info.