“14-letni Ludwik XIV doskonale zdaje sobie sprawę, że pewnego dnia będzie rządził Francją. Doskonale zdaje sobie również sprawę, że otoczony jest przez ludzi, którzy krol-tanczy-2zrobią wszystko, aby mu w tym przeszkodzić. Świadomość ta sprawia, że zamyka się w sobie. Realizować się może tylko w tańcu przy muzyce, którą tworzy dla niego nadworny kompozytor, Lully. Dzięki utworom kompozytora, Ludwik uczy się bardzo dużo o sobie i całym społeczeństwie.”The King Is Dancing” to wspaniały przykład kina w starym stylu, w którym olbrzymia wagę przywiązywało się nie tylko do tego, co się opowiada, ale przede wszystkim jak się opowiada. Wysmakowane kostiumy, piękne dekoracja, frapująca muzyka.”  To jest jeden z opisów filmu jaki znalazłam na Filmweb.

maxresdefaultFilm jak dla mnie zdecydowanie wart obejrzenia, zwłaszcza jeśli lubimy filmy kostiumowe a do tego z Francją w tle. Wydarzenia w nim przedstawione  toczą się na przestrzeni kilku dekad. Ludwik XIV ukazany jest tu głównie od strony swojego zamiłowania do muzyki i teatru i wielkich ambicji z tym związanych, oraz niesamowitego perfekcjonizmu i bezwzględności. Dość blisko poznajemy sylwetkę Włocha Jeana-Baptiste Lully, który sprowadził się do Paryża aby kontynuować muzyczną karierę. Z upływem czasu, zaskarbiając sobie zaufanie władcy,  stał się nadwornym kompozytorem królewskim i wpływowym muzykiem we Francji.  Przez wiele lat współpracował również z Molierem, co z resztą stanowi jeden z ważniejszych wątków w filmie. Wczuwając się w klimat będziemy mogli przez chwilę uczestniczyć w otwarciu ogrodów wersalskich oraz zobaczyć jak Ludwik XIV zaśmiewa na “Świętoszku” podczas gdy reszta dworu jest oburzona. I na pewno utkwi nam w pamięci wizerunek Ludwika XIV jako Króla Słońce – jakim się mianował, i pod jaką nazwą przeszedł do historii. Dlaczego? Obejrzyjcie i przekonajcie się sami.

Reżyseria: Gerard Corbiau,

Produkcja: Belgia, Francja, Niemcy,

Rok: 2000

W rolach głównych: Ludwik XIV – Benoit Magimel, Lully – Boris Terral, Molier – Tcheky Karyo

Poniżej trailer na jaki trafiłam na youtube z kanału Cinemax – dość osobliwy, ale jednak 😉 Nie znalazłam nigdzie płyt z filmem, nawet na allegro. Można go jednak zobaczyć na efilmy.TV

Newsletter

Dołącz do grona subskrybentów!

Dziękuję za Twoje zainteresowanie! Otrzymałeś właśnie maila z prośbą o potwierdzenie subskrypcji !