Dzieła sztuki stają się coraz powszechniejszą inwestycją. Nie tylko kolekcjonerzy czyhają na okazję. Pomysł inwestowania sztukę, ze względu na to, że opłacalny, pojawia się nie tylko wśród zamożniejszych, ale i tych, którzy zwyczajnie dysponują kapitałem. Dzieło z każdym rokiem nabiera większej wartości, co oznacza, że w wieloletniej perspektywie możemy całkiem sporo zyskać.

Internetowe aukcje obrazów: ryzyko?

Kupowanie dzieł sztuki przez internet może wydawać się ryzykowne: nie widzimy obrazu na żywo, trudno nam zorientować się w jego wartości, a także ocenić, czy obraz faktycznie będzie pasował do wnętrza, do którego jest zamierzony. Czy obawy są słuszne? Z punktu widzenia laika z pewnością. Dla kogoś, kto kupuje dzieła sztuki i zna rynek – nie.

Internetowy zakup obrazu jest przede wszystkim niezwykle wygodny. Możemy dokonać go z każdego miejsca na świecie, bez wychodzenia z domu. To, że nie zobaczyliśmy dzieła, nie oznacza, że nie będzie miało ono deklarowanej wartości. Dom aukcyjny czy też galeria, która wystawia obraz na sprzedaż, dba o swoją reputację. W ramach licytacji online istnieje możliwość skorzystania z pomocy pracownika, który będzie licytował w imieniu kupującego – jego obowiązkiem jest dołożenie wszelkich starań, aby klient był zadowolony z zakupu i wrócił po kolejny obraz.

Czy dzieło będzie pasować do wnętrza? To także możemy sprawdzić z wykorzystaniem specjalnych programów aranżacyjnych, które na podstawie zdjęcia ściany, lokują na niej obraz, jaki jest zainteresowany klient. Łatwo zatem zwizualizować sobie przestrzeń z nowym nabytkiem.

A co z wartością dzieła? Każdy obraz wystawiony na aukcję zawiera dokładny opis specyfikacji, z którym zawsze należy się zapoznać. Za wiarygodność informacji odpowiada galeria. Muszą być one zgodne ze stanem faktycznym i zawierać między innymi dane o: rozmiarze, technice wykonania, czasie powstania, autorze, historii dzieła itp.

Nieudany zakup – co robić?

Zakup na odległość ma bardzo cenną cechę: w ciągu 14 dni możemy zwrócić wszystko, co z jakiś względów nam nie odpowiada. Dzieło sztuki również można zwrócić! Jeśli zatem obraz mimo wcześniejszej wizualizacji nie pasuje do wnętrza, nie podoba nam się kolorystyka, technika, którą dopiero na żywo jesteśmy w stanie ocenić, bez problemu możemy rozwiązać umowę sprzedaży, składając deklarację odstąpienia od zakupu.

Dzieła sztuki – pewna inwestycja.

Nie wszystkie dzieła sztuki zyskują na wartości z upływem lat. Aby tak się stało, istotna jest znajomość rynku, trendów kulturowych, tendencji malarskich na świecie. Zakup obrazu powinien być strategicznie zaplanowany. Kupowanie prac znanych i cenionych malarzy wydaje się oczywiste. Za takie obrazy będziemy musieli jednak odpowiednio dużo zapłacić. Aby inwestycja zwróciła się, warto kupować też dzieła mniej znanych twórców, będących w początkowej fazie kariery, ale takich, których styl osadzony jest we wzrostowych tendencjach kulturowych.

Artykuł partnera

Pasjonuje Cię Paryż, Francja i sztuka?

Zapisz się na Newsletter, aby otrzymywać informacje o najnowszych artykułach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie informacji o nowych artykułach, produktach, promocjach. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Polityka prywatności