"La Monocle" 1932

„La Monocle” 1932

Lata dwudzieste XX wieku to czas w którym Paryż zasłynął z rozmaitych nocnych rozrywek, a jego

Na zdjęciu jest prawdopodbnie uwieczniona Lulu - właścicielka La MOnocle

Na zdjęciu jest prawdopodobnie uwieczniona Lulu – właścicielka Le Monocle

mieszkańcy i goście z lekkiego podejścia do życia. W klimacie tolerancji i akceptacji dla odmienności powstało wiele klubów dla osób homoseksualnych. Jednym z pierwszych nocnych lokali dla lesbijek był Le Monocle przy  Edgar-Quinet Boulevard na Montparnasse, którego założycielką była niejaka Lulu z Montparnasse. Klub przyciągał też kobiety, które lubiły przybierać męski wizerunek: krótko ścięte włosy oraz męski styl ubierania – garnitury czy smokingi. Taki wizerunek lansowała właśnie Lulu.

Dzięki fotografowi Brassaï, któremu w 1932 roku zezwolono zrobić kilka zdjęć we wnętrzach klubu dziś mamy możliwość zajrzeć do środka.

Na zdjęciu po prawej stronie Violette Morris, lekkoatletka i kierowca rajdowy, wielokrotna mdalistka, która w późniejszym czasie stała się agentką Gestapo i sprzedawała informacje dotyczące Francji

Na zdjęciu po prawej stronie Violette Morris, lekkoatletka i kierowca rajdowy, wielokrotna medalistka, która w późniejszym czasie stała się agentką Gestapo i sprzedawała informacje dotyczące Francji

Nazwa klubu „Le Monocle” nie była przypadkowa. W tamtych czasach monokl był symbolem lesbijek. Nosząc monokl manifestowały swoje seksualne preferencje.

Lokal rozpoczął swoją działalność w latach dwudziestych i został zamknięty na początku czterdziestych wraz z okupacją Francji. Homoseksualizm był tępiony przez Nazistów. Po wojnie został reaktywowany przez nowego właściciela ale nigdy nie odzyskał atmosfery czasów swojej świetności.

Źródło: Rare historical photos

Czasy złotej ery Le Monocle, oraz historia Vilette Morris opisana jest w bestsellerowej powieści „Klub Kameleona, Paryż 1932” autorstwa Francine Prose.

Pasjonują Cię: SZTUKA, ARTYŚCI, PARYŻ?
Koniecznie zamów NEWSLETTER !
Otrzymasz informacje o nowych, ciekawych artykułach!
?

We don’t spam! Read our privacypolityka for more info.