Louise Weber urodziła się 12 lipca 1866 roku. Była francuską tancerka kankana, która występowała pod psełdonimem scenowym  La Goulue. Nazywana była królową Montmartre.

Louise Weber – dzieciństwo

Niewiele wiemy o jej dzieciństwie. Prawdopodobnie urodziła się w żydowskiej rodzinie z Alzacji, która ostatecznie przeprowadziła się do Clichy pod Paryżem. Jej matka była praczką. Jako uboga młoda dziewczyna, która kochała tańczyć, Louise podobno przebierała się w stroje klientów matki, udając, że jest wspaniałą gwiazdą na wielkiej scenie. W wieku 16 lat pracowała z matką w pralni, ale za jej plecami chodziła na tańce – oczywiście w „pożyczonych” od klientów sukienkach.

Louise Weber na deskach kabaretu

Tańcząc w klubach paryskich, Louise Weber szybko stała się znaną osobowością. Była lubiana zarówno za jej zdolności taneczne ale również za czarującą śmiałość. Jej rozpoznawalnym pokazem był układ taneczny, w którym kokietowała męską publiczność wymachując uniesioną w górę suknią, jednocześnie odsłaniając serduszko wyszyte na swojej bieliźnie.  Następnie wysoko wymachiwała nogą strząsając kapelusz z głowy pobliskiego mężczyzny czubkiem pantofla.

Ze względu na swój zwyczaj unoszenia kieliszków klientów i szybkiego opróżnienia ich zawartości podczas przechadzania się w tańcu  między stolikami, została pieszczotliwe przezwana „La Goulue” – żarłok. 

Louise na Montmartre poznała Pierre’a Augusta Renoir’a. Malarz przedstawił ją grupie modelek, które zarabiały dodatkowe pieniądze pozując dla społeczności malarzy i fotografów, głównie do aktów. Przez nowe koneksje La Goulue zaczęła bywać w najlepszych klubach na Montmartre.

Louise Weber dostała się pod skrzydła Jacquesa Renaudin’a, handlarza winem, który w wolnym czasie dawał pokazy tańca pod scenicznym pseudonimem „Valentine le Desosse” Razem wystąpili na otwarciu Moulin Rouge, prezentując wczesną formę kankana nazywaną wówczas „chahut”. Wkrótce La Goulue stała się synonimem kankana i Moulin Rouge. Była najlepiej opłacaną artystką rozrywkową w tamtych czasach. Jej wizerunek stał się też jednym z ulubionych motywów malarskich Henri de Toulouse-Lautrec’a. Malarz uwiecznił ją na wielu plakatach i obrazach.

La Goulue – schyłek kariery

Osiągając zarówno sławę i jak i pieniądze, w 1895 roku postanawia opuścić klub i spróbować sił na własną rękę. Zainwestowała pokaźną sumę pieniędzy w show, który prezentowała podróżując po kraju. Niestety jej fani nie zainteresowali się jej występami w takim samym stopniu jak do tej pory będąc klientami Moulin Rouge. Przedsięwzięcie okazało się fatalną porażką. La Goulue zniknęła z życia publicznego.

Popadła w depresję oraz alkoholizm. W ciągu kolejnych lat znacznie przytyła. Kiedy w 1928 roku wróciła na Montmartre nikt nie był w stanie rozpoznać w niej Królowej Moulin Rouge z dawnych lat. Teraz jej zajęciem stała się sprzedaż papierosów i zapałek na rogu ulicy. Zmarła rok później w 1929 roku. Została pochowana na Cimetière de Pantin na przedmieściach Paryża. Jej zwłoki zostały jednak przeniesione później na Cimetière de Montmartre.

 

Pasjonuje Cię Paryż, Francja i sztuka?

Zapisz się na Newsletter, aby otrzymywać informacje o najnowszych artykułach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie informacji o nowych artykułach i moich publikacjach. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Polityka prywatności