W czasach kiedy żył Auguste Renoir Lasek Buloński był popularnym miejscem odpoczynku dla Paryżan.  Lasek ma dość długą historię, ale to za barona Georges’a Husmanna, autora wielkiej przebudowy urbanistycznej i modernizacji Paryża, przekształcono go w park angielski. Rozmieszczono na jego terenie sztuczne stawy, strumienie i skały. Wybudowano 95 kilometrów alejek, posadzono 400 tysięcy drzew, założono ogrody i tor wyścigów konnych.

W czasie zimy na terenie lasku zamarzały stawy  i licznie przybyli paryżanie oddawali się rozrywce jazdy na łyżwach. Właśnie ten widok przypadł do gustu malarzowi i postanowił go utrwalić na płótnie.

Taki temat był wówczas dość oryginalny. Na obrazie widzimy tłum ludzi. Łyżwiaży, spacerowiczów. Niektórzy pewnie zajadają się ciepłymi kasztanami, sprzedawanymi na ulicy. Jest pochmurno, pewnie mrożno, ale to nie przeszkadza cieszyć się czasem na świeżym powietrzu. Ot, jeden z zimowych dni z życia Paryża!

“Łyżwiarze w lasku bulońskim” olej na płótnie, 72 x 90 cm. zbiory prywatne

Pasjonuje Cię Paryż, Francja i sztuka?

Zapisz się na Newsletter, aby otrzymywać informacje o najnowszych artykułach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie informacji o nowych artykułach, produktach, promocjach. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Polityka prywatności