Jeanne Antoinette Poisson była francuską mieszczką. Żeby było ciekawiej „Poisson” po francusku to „ryba”. Jak to się stało, że stała się kochanką króla Francji? Ludwik XV zauroczony jej urodą, nie zważał na oburzony dwór i skandal wywołany ich związkiem. Znalazł się pod wielkim wpływem urody kobiety, która mimo iż pochodziła z nizin społecznych była inteligencją i wykształconą kobietą. Miała duży wpływ na  decyzje władcy i prowadzoną przez niego politykę. Całe życie musiała się jednak borykać z brakiem akceptacji otaczających ją osób na dworze. Jej obecność irytowała żonę króla, nota bene Polkę Marię Leszczyńską, córkę polskiego króla Stanisława Leszczyńskiego,  chociaż i ta w końcu w pewnym sensie zaakceptowała jej obecność.

Filmowa Królowa Maria Leszczyńska i Markiza Pompadour

Film jest świetnym zwierciadłem tamtych czasów. Wyprodukowany z rozmachem, oddaje dworski klimat –  Wersal, ogrody, piękne pałace, (którymi król obdarowywał wybrankę), wytworne szaty. Opisuje losy Markizy oraz jej burzliwy i pełen namiętności związek z królem. Ludwik XV przedstawiony jest w tym kontekście dość przyjaźnie. Obserwujemy rodzący się romans oraz kolejne etapy rozwijającego się uczucia. Kryzysy i powroty. A Pompadour od czasów jej świetności do ostatnich chwil jej życia.

Ludwik XV i Markiza Pompadour w filmie

Żaden miłośnik Francji, Paryża i historii nie powinien przegapić tej produkcji!

Film z 2006 roku, reżyseria: Robin Davis. Hélène de Fougerolles jako Markiza Pompadour oraz Vincent Perez w roli Ludwika XV.

Osobiście zdobyłam film na allegro. Dwie płyty dvd. Nie udało mi się namierzyć na żadnym portalu z filmami. Może kiedyś się pojawi.

close

Pasjonuje Cię SZTUKA, MODA, PARYŻ?
Koniecznie zamów NEWSLETTER !
Otrzymasz informacje o nowych, ciekawych artykułach!

We don’t spam! Read our privacypolityka for more info.