“Moulin de la Galette” to jeden z najbardziej znanych obrazów francuskiego malarza Auguste’a Renoira, namalowany w 1876 roku. Obraz ten przedstawia scenę z życia paryskiego kabaretu o tej samej nazwie, który był popularnym miejscem spotkań w XIX wieku.

Na obrazie widzimy grupę ludzi bawiących się, tańczących i rozmawiających na tle tłumu i otoczenia miejskiego. Renoir zrezygnował tutaj z tradycyjnego przedstawienia postaci w sposób idealizowany, zamiast tego uwiecznił chwilę spontanicznego życia, rejestrując gesty, mimikę i ruch. Dzięki temu obraz emanuje energią i życiem.

Charakterystyczne dla Renoira są tu techniki malarskie, takie jak użycie jasnych, żywych kolorów oraz swobodne, szybkie pociągnięcia pędzla. Artysta doskonale oddał grę świateł i cieni, tworząc atmosferę radosnej beztroski.

“Moulin de la Galette” jest nie tylko arcydziełem w zakresie techniki malarskiej, ale także ważnym dokumentem społecznym epoki. Przedstawia kulturę i obyczaje paryskiego życia nocnego, ukazując bogactwo warstw społecznych i różnorodność ludzkich doświadczeń.

Obraz ten odzwierciedla także zmiany zachodzące w malarstwie pod koniec XIX wieku, kiedy artyści zaczęli zwracać większą uwagę na impresjonistyczne podejście do światła, koloru i ruchu, niż na precyzję szczegółów.

“Moulin de la Galette”, Auguste Renoir, 1876, 131 x 173 cm, Muzeum Orsey, Paryż

“Jest to fragment historii, cenny zabytek odtwarzający z wielką precyzją paryską rzeczywistość”

1877 , Georges Riviere, założyciel poświęconego sztuce pisma – “L’impressionniste”, które redagował wraz z Edmondem Renoirem, bratem malarza.

Moulin de la Galette było popularnym miejscem na Montmartrze, gdzie spotykali się i bawili paryżanie.

Pasjonuje Cię Paryż, Francja i sztuka?

Zapisz się na Newsletter, aby otrzymywać informacje o najnowszych artykułach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie informacji o nowych artykułach i moich publikacjach. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Polityka prywatności