Kameralne, jednopiętrowe Muzeum Romatyzmu zlokalizowane jest w dzielnicy Nouvelle-Athènes w budynku, ktory powstał w 1830 roku. Posiadłość pozostawała w rękach rodziny Scheffer-Renan aż do momentu gdy została włączona do La Ville de Paris by stać się Muzeum Romantyzmu, dedykowanemu sztuce i literaturze pierwszej połowy XIX wieku.

Gipsowe odlewy ramienia Sand oraz lewej ręki Chopina przypomina ją o ich ośmioletnim związku. Wykonany przez Jeana Babtiste Clesingera, zięcia pisarki, również autora popiersia Sand, wystawionego w 1848 roku na Salonie.

Gipsowe odlewy ramienia Sand oraz lewej ręki Chopina przypomina ją o ich ośmioletnim związku. Wykonane przez Jeana Babtiste Clesingera, zięcia pisarki, również autora jej popiersia wystawionego w 1848 roku na Salonie

Duński malarz Ary Scheffer (1795 – 1858) przybył do Paryża w 1811 roku. Szybko stał się modnym portrecistą. Był dość blisko związany z rodziną królewską dynastii orlańskiej (Król Ludwik Filip). Co piątek przyjmował w swoim studio prestiżowych gości, wśród nich byli: George Sand, Frederic Chopin, Eugene Delacroix, Rossini, Liszt, Pauline Virdot, Thires i inni.

W muzeum na pierwszym piętrze zobaczymy prace Ary Schaffera i jemu współczesnych. Parter poświęcony jest natomiast George Sand – tutaj wystawione są pamiątki po pisarce. W gablotach zaprezentowana jest jej biżuteria – kolczyki, spinki do włosów, brosze oraz takie przedmioty jakj noże do papieru czy pieczęć z inicjałami.

Plan Muzeum

Plan Muzeum

Muzeum mieści się przy 16, rue Chaptal. Gdy idziemy rue Chaptal możemy się zaniepokoić wyszukując budynku uprzednio widzianego na zdjęciach, bo go nigdzie nie widać. Wystarczy jednak skręcić w głąb, między kamienice i naszym oczom ukaże się podwórze wraz z zabudowaniem. Co się rzadko zdarza – muzeum jest darmowe. Zapłacimy jedynie za audioguide jeśli sobie zażyczymy – choć standardowo w języku polskim nie ma. Muzeum znajduje się nieopodal placu Pigalle, więc kończąc eksplorować tereny Montmartre – można się pokusić o trochę “romantyzmu”.

Źródło:  Musee de La Vie Romantique – Museum Handbook

Strona internetowa muzeum TUTAJ


Pasjonuje Cię Paryż, Francja i sztuka?

Zapisz się na Newsletter, aby otrzymywać informacje o najnowszych artykułach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie informacji o nowych artykułach i moich publikacjach. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Polityka prywatności