“Święta i świecka zarazem, gotycka i rewolucyjna, średniowieczna i romantyczna, zawsze oferowała miejsce wspólnoty i schronienie każdemu, niezależnie od tego, czy wierzył, czy nie, chrześcijaninowi i niechrześcijaninowi”

To jeden z pierwszych fragmentów, który zaznaczyłam podczas czytania “Notre Dame, serce Paryża, dusza Francji”. A zaznaczyłam ich znacznie więcej…

Niepozorna, ale naprawdę świetna pozycja. Miałam obawy, że w moje ręce trafia nudny opis historii katedry, napisany w poważnym tonie książki historycznej. Nic z tych rzeczy. Obawy rozwiały się już wraz z pierwszymi stronicami, na których autorka, Agnés Poirer relacjonuje zdarzenia z dnia pożaru katedry.

Jest wieczór, 15 kwietnia 2019. Nikt nie spodziewa się wiszącego w powietrzu dramatu. A jednak…  Niczym w powieści sensacyjnej, akcja rozwija się dynamicznie. Przemieszczamy się z jednego miejsca w drugie, od osoby do osoby,  obserwując równolegle, co w tym samym momencie dzieje się w katedrze i różnych miejscach Paryża. W napięciu i niepewności śledzimy rozwój wydarzeń.

Dowiadujemy się, jak służby państwowe wymieniają między sobą najnowsze informacje o stanie zagrożenia, poznajemy podejmowane pod presją czasu decyzje straży pożarnej czy reakcje prezydenta. Czytamy o heroicznym ratowaniu skarbów z płonącej katedry. W końcu o księdze, która częściowo zasypana popiłem, odkrywa słowo “nadzieja”… Przechodzą dreszcze, prawda?

 

notre dame Paryż

Nota bene dowiedziałam się, że paryska straż pożarna jest wyjątkową, elitarną jednostką, w której służą najlepsi strażacy o wyróżniających się umiejętnościach i kondycji fizycznej, a także wyjątkowo niskiej średniej wieku – 27 lat.

Ma ciekawą historię, powstała bowiem z inicjatywy Napoleona w 1811 roku, po pożarze, z którego ledwie uszedł z życiem. Jej głównym zadaniem jest ochrona Paryża, a przyświeca jej heroiczne motto “Ocalić albo zginąć”.

Notre Dame, którą w 2018 roku odwiedziło czternaście milionów gości, jest jednym z najbardziej znanych zabytków świata. Otwarta codziennie przez okrągły rok, niepobierająca opłat za wstęp, jest miejscem, gdzie każdego roku odbywa się 2 tysiące mszy i uroczystości”.

Ale relacja z pożaru, to wstęp do opowieści historii katedry. Genezy jej powstania, etapów budowy i zmieniającego się na przestrzeni lat znaczenia. I w końcu przełomowych wydarzeń, których była świadkiem. Fascynująca podróż w czasie, odkrywająca zarazem historię Francji.

“Notre Dame. Serce Paryża, dusza Francji” to naprawdę trafiony tytuł. Po przeczytaniu książki, katedra jakby ożywa, przestaje być tylko budowlą, ciekawym i pięknym zabytkiem. Patrzy się na nią z większą troską, czuje się wysiłek pokoleń, które wspierały jej powstanie.

Za  jednym spojrzeniem przywołują się stulecia, czasy niejednokrotnie brutalne. Pojawia się, można by rzec, niekontrolowana zaduma, trwająca chwilę, ale zawierająca w sobie tak wiele…

 

notre dame paryz

Agnès Poirier

Autorka

 

Urodzona w Paryżu, wykształcona w Londynie dziennikarka, komentatorka telewizyjna, krytyczka i pisarka. Regularnie pojawia się w brytyjskich i amerykańskich mediach, takich jak „The Guardian”, „The Observer”, BBC, Sky News, CNN. Pracuje jako redaktorka brytyjska we francuskim tygodniku o tematyce politycznej „Marianne”. Dzieli czas między Paryż i Londyn. Uwielbia jeździć na rowerze i słuchać Charles’a Treneta.

W Polsce książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego: Bo.wiem, w tłumaczeniu Aleksandry Czwojdrak

Pasjonuje Cię Paryż, Francja i sztuka?

Zapisz się na Newsletter, aby otrzymywać informacje o najnowszych artykułach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie informacji o nowych artykułach i moich publikacjach. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Polityka prywatności