Oryginalne słowa zostały napisane przez Leo Chiosso i Giancarlo Del Re, muzyka przez Gianni Ferrio.  We Włoszech singiel „Parole, Parole” w wykonaniu Mina i Alberto Lupo ujżał światło dzienne w kwietniu 1973 roku i stał się wielkim hitem.

Tematem piosenki są tak zwane puste słowa mężczyzny. Kobieta śpiewa z rozrzewnieniem o końcu miłości i kłamstwach, których musi słuchać.

W  1973 roku Dalida wraz ze swoim przyjacielem Alain Delon’em nagrała francuską wersję piosenki.  Utwór stal się wielkim przebojem we Francji, Japonii i Kanadzie. Na życzenie słuchaczy nieustannie emitowano go w radio.

Piosenka obiegła cały świat. Poniżej trochę przykładów. Dla ciekawych, po tytułami kryją się linki do utworów na youtube:

W 1973 roku Dalida wydała też niemiecką wersję piosenki wraz z Friedrich Schütter zatytuowaną  „Worte, nur Worte”, nagrana z resztą ponownie w 1983 roku, z Harald Juhnke, pod tym samym tytułem.

Również w 1973 roku nagrano „Amai Sasayaki” – piosenkę japońską duetu –  aktor Toshiyuki Hosokawa i piosenkarka Akiko Nakamura.

W 1973 roku powstała też wersja turecka „Palavra, Palavra”: piosenkarka i aktorka Ajda Pekkar oraz Temoan.

Aktorka i piosenkarka Carmen Sevilla nagrała hiszpańską wersję z aktorem Francisco „Paco” Rabal zatytuowaną „Palabras Palabras”. Wersja hiszpańska „Palabras, Palabras” powstała również przy udziale Silvany di Lorenzo, kolejna nagrana przez Lupite D’Alessio i aktora Jorge Vargasa.

Istnieje węgierska wersja z 1970 roku w wykonaniu Viktória Vincze i popularnego aktira Sándora Lukács.

Vicky Leandros nagrała niemiecką wersję z aktorem Benem Beckerem na albumie Zeitlos (Timeless) w 2010 pod tytułem „Gerede Gerede”

Brazylijska wersja pod tytułem „Palavras, Palavras” zaśpiewała Maysa Matarazzo, portugalską Tonicha i João Perry.

Grecka wersja to „Kouventes” wykonana przez piosenkarkę Marinella i aktora Kostas Spyropoulos.

A tutaj Olga Bończyk i Marcin Przybylski  w wersji polskiej 🙂

O najnowszym filmie o życiu piosenkarki przeczytacie TUTAJ.

 

close

Pasjonuje Cię SZTUKA, MODA, PARYŻ?
Koniecznie zamów NEWSLETTER !
Otrzymasz informacje o nowych, ciekawych artykułach!

We don’t spam! Read our privacypolityka for more info.