„Paryż przebudzenie” to tytuł wystawy , która od 7 kwietnia do 9 lipca 2017 roku prezentowana jest w ramach ekspozycji tymczasowej w Wallraf das Museum w Kolonii. Trafiłam na nią zupełnie przypadkowo, bo moim głównym celem były zbiory malarstwa – lecz oczywiście byłam bardzo pozytywnie zaskoczona. No bo jak Paryż – to akurat w tym czasie musiałam się tam znaleźć! Tak sobie pomyślałam.

Wallraf das Museum Kolonia

Wystawa „Paris erwacht!” (oryginalny tytuł) poświęcona jest w całości architektowi Jakobowi Ignazowi Hittorff pochodzącemu z Koloni, któremu – jak może niewiele osób wie – na początku XIX wieku władze miasta Paryż zleciły przebudowę placu Zgody (Place de la Concorde). Architekt zamierzał z jednej strony stworzyć strategiczne skrzyżowanie  ulic łączące plac z różnymi kierunkami miasta, ale jednocześnie nadać mu wyjątkowy wygląd. I tak w centralnej części placu stanął mający ponad 3 tysiące lat egipski obelisk ze świątyni w Luksorze podarowany w 1831 roku przez kedywa (wicekróla) Egiptu, Muhammada Alego. Podstawa, na której umieszczono obiekt została zaprojektowana i skonstruowana przez Hittorffa, do czego się rzetelnie przygotowywał. Zaprojektował on również dwie fontanny zwane Fontanną Rzek i Fontanną Mórz, drogi, oświetlenie.

Ważący 230 ton i mierzący prawie 23 metry obelisk uroczyście umieszczono na placu 25 października 1836 roku, w obecności króla Luisa Filipa oraz przed publicznością około 200 tys. Paryżan.

Przebudowa według projektu Hittorffa trwała od 1833 do 1846 roku, i plac Zgody stał się wizytówką miasta, a przy okazji jednym z pierwszych publicznych miejsc Europy oświetlonych sztucznym światłem – lampami gazowymi.

Wallraf Richartz Muzeum posiada ponad 250 grafik, które Hittorff opracował podczas pracy nad projektem. To właśnie one stanowią ekspozycję, wraz z ciekawym opisem kolejnych etapów powstawania. Niestety fotografowanie było zabronione.

Folder muzeum

Oprócz tego, że jeśli teraz  zdarzy się Wam przechadzać po placu będziecie wiedzieli  komu zawdzięczamy jego obecny kształt, warto też wiedzieć, że dzieje samego miejsca są dość burzliwe. Powstał już pod koniec XVIII wieku jako plac Ludwika XV, wraz z okazałym pomnikiem władcy. Gdy nastała rewolucja posąg  został usunięty, a na jego miejscu znalazła się gilotyna – właśnie tam w 1773 roku stracono króla Ludwika XVI i jego żonę Marię Antoninę. Śmierć w tym miejscu poniosło wówczas ponad 1300 osób. Po rewolucji nadano mu nazwę Plac Zgody – z przesłaniem aby krwawe czasy terroru już nigdy nie wróciły. Zmieniono tą nazwę jeszcze kilkakrotnie, m in. na Plac Ludwika XVI, zanim po rewolucji lipcowej powrócono do placu Zgody i pozostał nim do dzisiaj.

Fontanna na placu Zgody

Jacob Hittorff zaprojektował lub uczestniczył w pracach przy wielu innych obiektach w Paryżu, jego autorstwa jest między innymi dworzec Gare du Nord, wiele kawiarni i restauracji przy polach Elizejskich.

Hittorff – portret autorstwa Ingresa.

 

Pasjonuje Cię Paryż, Francja i sztuka?

Zapisz się na Newsletter, aby otrzymywać informacje o najnowszych artykułach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie informacji o nowych artykułach i moich publikacjach. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Polityka prywatności