Wybierasz się promem do Szwecji i jest to Twoja pierwsza podróż tym środkiem transportu? Koniecznie sprawdź, jak się przygotować do wycieczki. Poniżej znajdziesz najpotrzebniejsze informacje związane z zakupem biletu, przewozem bagażu i samą podróżą. Zaczynamy!

Jak kupić bilet?

Bilet na prom do Szwecji bez problemu kupisz przez internet. Ceny biletów zależą od kilku czynników, takich jak wiek i status (ulgi dla dzieci, młodzieży, studentów, emerytów i rencistów), sposób podróżowania (piesi płacą mniej niż zmotoryzowani) czy sezon (w sezonie wysokim, czyli wiosenno-letnim i świąteczno-noworocznym, bilet kosztuje więcej). Masz również możliwość kupna biletu w jedną lub w dwie strony – jeśli wiesz, kiedy wrócisz, lepiej kup oba bilety od razu. Na cenę biletu wpływa też to, czy zdecydujesz się na miejsce w kabinie – jest to dodatkowy koszt rzędu 50-200 zł. 

Warto pamiętać, że zakup biletu wcześniej (a nie tuż przed rejsem) to nie tylko gwarancja miejsca na promie, lecz również sposób na oszczędność. Przykładowo Unity Line oferuje 5% zniżki przy zakupie biletu online. Aby kupić bilet, wystarczy wejść na stronę internetową przewoźnika i wybrać daty przejazdu. Zakup biletu na promy w Świnoujściu nie różni się zbytnio od kupna biletu na pociąg.

Odprawa promowa – o której przyjechać?

Jeśli przeprawa promowa rozpoczyna się o 13:00, to czy wystarczy przyjechać 10 minut wcześniej? Niekoniecznie. Promy do Szwecji rządzą się własnymi prawami i wymagają wcześniejszego przybycia na odprawę biletową. Odprawa zazwyczaj rozpoczyna się 120 minut przed planowanym odejściem promu i kończy 15 minut przed rejsem (dla pasażerów pieszych) lub 30 minut przed rejsem (dla pasażerów zmotoryzowanych). Oznacza to, że osoby, które się spóźniły, nie będą mogły wejść na prom, a ich bilety stracą ważność. Warto więc bardzo dokładnie zaplanować podróż i być nawet godzinę przed czasem. 

Jakie dokumenty trzeba ze sobą zabrać?

Przy odprawie promowej niezbędne jest okazanie ważnego dowodu osobistego lub paszportu. Dotyczy to również dzieci, które bez paszportu lub tymczasowego dowodu osobistego nie mogą przekroczyć granicy. Przed wyjściem z domu trzy razy sprawdź, czy na pewno masz przy sobie dokument – nie można bowiem potwierdzić tożsamości za pomocą aplikacji mObywatel. Warto też pamiętać, że w przypadku zgubienia dowodu, zaświadczenie z urzędu nie uprawnia Cię do przejścia odprawy.

Ile bagażu można wnieść na pokład?

Prom to nie samolot, dlatego w tym przypadku obowiązują znacznie mniejsze restrykcje. Jeśli podróżujesz samochodem, możesz wypakować go po sam dach bez żadnych dodatkowych opłat. Pasażerowie piesi mogą wziąć ze sobą bagaż do 60 kg, którego wymiary nie przekraczają 70x50x40 cm – można go mieć przy sobie lub oddać do darmowej przechowalni. Bagaż, który przekracza podane wymiary lub wagę musi być zgłoszony jako ładunek.

Czy na prom można wziąć rower?

Jeśli planujesz zwiedzać Skandynawię na rowerze, z pewnością wolisz wziąć własny jednoślad niż płacić wypożyczalni na miejscu. Na promy Świnoujście-Trelleborg i Świnoujście-Ystad możesz bez problemu wziąć rower. Niektórzy operatorzy promowi pobierają dodatkowe opłaty za przewóz rowerów, jednak często jest to opcja bezpłatna. Osoba wjeżdżająca na prom rowerem musi jednak pamiętać o obowiązku posiadania kamizelki odblaskowej. Podczas rejsu rower musi znajdować się też w wyznaczonym miejscu.

Jak wygląda przeprawa promowa z samochodem?

Pasażerowie zmotoryzowani wjeżdżają na prom, zostawiają pojazd w wyznaczonym miejscu i przechodzą na pokład. Tam mogą udać się do kabiny (jeśli wcześniej ją wykupili) lub spędzić przeprawę w części wspólnej, gdzie znajduje się restauracja. Jeśli planujesz wziąć ze sobą samochód, musisz to uwzględnić w bilecie. Opcje obejmują samochód osobowy/minibus do 2,4 m wysokości i do 6 m długości oraz samochód osobowy/minibus/van/camper do 3,6 m wysokości i do 10 m długości. Należy również uwzględnić ewentualną przyczepę. W przypadku niezgodności z informacjami znajdującymi się na bilecie konieczna będzie dopłata. Na pokład można też wziąć motocykl, który należy uwzględnić w bilecie.

Czy mogę podróżować z psem?

Jeśli chcesz pojechać do Skandynawii razem z ukochanym pupilem, pamiętaj o dopełnieniu wszelkich formalności. Chęć przewozu zwierząt należy zaznaczyć już na etapie wyboru biletu. Opiekunowie zwierzaków (również tych przewożonych w klatkach i koszach) są zobowiązani do wykupienia kabiny przystosowanej do przewozu zwierząt – taka kabina nie jest wyposażona w wykładzinę, mieści się blisko otwartego pokładu i zawiera legowisko. Jeśli na wybranym rejsie specjalna kabina jest niedostępna, przewóz zwierząt jest niemożliwy. Należy też pamiętać, że w częściach ogólnodostępnych pies musi przebywać na smyczy i w kagańcu. Przed wyjazdem zapoznaj się z przepisami weterynaryjnymi obowiązującymi w Skandynawii i zadbaj o komplet szczepień. Zgodnie ze szwedzkimi wymogami zwierzę musi posiadać paszport, być oznaczone mikrochipem/tatuażem i zaszczepione przeciwko wściekliźnie.

Pasjonuje Cię Paryż, Francja i sztuka?

Zapisz się na Newsletter, aby otrzymywać informacje o najnowszych artykułach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie informacji o nowych artykułach i moich publikacjach. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Polityka prywatności