Jeśli planujesz podróż samochodem do Paryża sugerowana trasa z Warszawy prowadzi przez Poznań-Frakfurt nad Odrą – Pocztam – Hanower – Kolonię – Liege i liczy 1600 km.  Z Krakowa przez Wrocław, Zgorzelec, Frankfurt nad Menem, Remis, Metz – 1540 km. To w obu przypadkach pewnie około 16 godzin jazdy więc pytanie czy nie warto po drodze zrobić postoju na noc.

W samej Francji obowiązują standardowe ograniczenia prędkości. 50 km/h w obszarze zabudowanym, 90 km/h poza ( w razie deszczu 80 km/h), 130 km/h na autostradzie – podczas deszczu 110 km/h.  Jeździmy z zapiętymi pasami, obowiązek ten dotyczy  wszystkich pasażerów.

Aby oliczyć ile będzie kosztować podróż samochodem do Paryża, należy mieć na uwadze nie tylko ceny paliwa. Dość istotnym kosztem moga okazać się ceny za autostrady. O ile w Niemczech nie zapłacimy za korzystanie z tras, we Francji autostrady są płatne i wcale nie tanie.  Tablica z napisem „Peage” oznacza właśnie zbliżający się punk opłat.

Niektóre aplikacje, np: Michaelin, pozwalają na oszacownie kosztów przejzdu z uwzględnieniem opłat na wybranej trasie.

Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi to 0,5 g/l we krwi oraz 0,25 mg/l w wydychanym powietrzu. Odpowiada to spożyciu dwóch lampek. Osobiście zalecam nic nie spożywać jeśli decydujemy się prowadzić samochód.

Co do zasady wjazd samochodem  do samego Paryża nie jest dobrym pomysłem. W stolicy Francji jest bardzo duży ruch, a dodatkowo w wielu partiach miasta wprowadzono ograniczenie prędkości do 30 km na godzinę. Ze względu na tę sytuację również parkowanie jest znacznie utrudnione.

Najlepszym rozwiązaniem, jeśli ktoś pragnąłby wybrać tę formę transportu, byłby pewnie znalezienie noclegu gdzieś na obrzeżach Paryża, które dodatkowo byłoby dobrze z nim skomunikowane.

Sam Paryż oferuje świetną wewnętrzną sieć połączeń, więc jeśli samochód nie jest nam potrzebny do zaplanowanych eskapad poza miasto, lub może wspomnianych postojów na trasie  – to pewnie podróż samochodem do Paryża nie będzie najlepszym wyborem. Wszystko więc raz jeszcze zależy od naszych planów i preferencji.

close

Pasjonuje Cię SZTUKA, MODA, PARYŻ?
Koniecznie zamów NEWSLETTER !
Otrzymasz informacje o nowych, ciekawych artykułach!

We don’t spam! Read our privacypolityka for more info.