W tym wpisie od razu się przyznaję, że nie mam doświadczenia w podróży samochodem do Paryża. Chociaż miałam taki plan w głowie, niestety ostatecznie zrezynowałam ze względu na brak miejsca parkingowego przy mieszkaniu, które ostatecznie wynajęłam. Plan okazał się więc niedopracowany z grubsza rzecz biąrąc! Wydawało mi się natomiast, że taka podróż może być ciekawa, zwłaszcza jeśli mamy więcej czasu i możemy sobie pozwolić na przystanki na trasie tak aby przy okazji zobaczyć coś więcej.

Niemniej jednak robiłam pewne rozpoznanie w tym temacie, czym dzielę się poniżej. Jeśli macie jednak jakieś własne spostrzeżenia i rady – zapraszam na dzielenie się niemi w kometarzach!

Sugerowana trasa do Paryża z Warszawy prowadzi prze Poznań-Frakfurt nad Odrą – Pocztam – Hanower – Kolonię – Liege i liczy 1600 km. Z Krakowa przez Wrocław, Zgorzelec, Frankfurt nad Menem, Remis, Metz – 1540 km. To w obu przypadkach pewnie około 16 godzin jazdy więc pytanie czy nie warto po drodze zrobić postoju na noc.

W samej Francji obowiązują standardowe ograniczenia prędkości: 50 km/h w obszarze zabudowanym, 90 km/h poza ( w razie deszczu 80 km/h), 130 km/h na autostradzie – podczas deszczu 110 km/h.  Jeździmy z zapiętymi pasami, obowiązek ten dotyczy  wszystkich pasażerów.

Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi to 0,5 g/l we krwi oraz 0,25 mg/l w wydychanym powietrzu. Odpowiada to spożyciu dwóch lampek. Osobiście zalecam nic nie spożywać jeśli decydujemy się prowadzić samochód.

Co do zasady przewodniki nie radzą zapuszczać się do samego Paryża samochodem ze względu na duże nasilenie ruchu i ograniczone możliwości parkowania. Najlepszym rozwiązaniem jeśli ktoś pragnąłby wybrać tą formę transportu byłby pewnie znaleść nocleg gdzieś na obrzeżach miasta, które dodatkowo byłoby dobrze z nim skomunikowane. Sam Paryż oferuje świetną wewnętrzną sieć połączeń, więc jeśli samochód nie jest nam potrzebny do zaplanowanych eskapad poza miasto, lub może wspomnianych postojów na trasie  – to pewnie nie jest to najlepsza forma transportu. Wszystko więc raz jeszcze zależy od naszych planów i preferencji.

Newsletter

Dołącz do grona subskrybentów!

Dziękuję za Twoje zainteresowanie! Otrzymałeś właśnie maila z prośbą o potwierdzenie subskrypcji !