Po powrocie z Anglii w 1871 roku, 33 letni Claude Monet postanowił odpocząć z rodziną w Argenteuil. Tam stworzył wiele krajobrazów, delektując się swoją ulubioną formą malarstwa — plenerem.

„Pole maków” to jeden z najsłynniejszych obrazów malarza, i stanowił dość nowoczesny koncept w czasach, w których powstał.

Dwie kobiety w towarzystwie dzieci spacerują wśród wysokich traw i rozsypanych po polu maków. Ich stylowe kapelusze i parasolki sugerują, że przybyły z miasta, aby zaczerpnąć przyjemności ze spaceru w wiejskiej scenerii.

Kobieta na pierwszym planie to prawdopodobnie żona artysty Camille Doncieux , w towarzystwie młodego Jeana Moneta, urodzonego w 1867 roku, a więc sześcioletniego.

Obraz namalowany jest ciepłymi barwami, co podkreśla klimat słonecznego, miłego dnia. Obserwując scenę, prawie sami czujemy świeżość powietrza i dynamiczną atmosferę -szum drzew, drgające maki, chmury przesuwające się po niebie.

W 1874 roku obraz został wystawiony na „Pierwszej wystawie Impresjonistów”. Następnie został zakupiony przez marszanda Paula Duranda-Ruela. Kolejnymi właścicielami byli malarz Ernesta Dueza, piosenkarz i kolekcjoner Jean-Baptiste Faure, oraz malarz i kolekcjoner Étienne Moreau-Nélaton. W 1906 r. przeszedł na własność państwową. Początkowo był w kolekcji Luwru, obecnie w muzeum d’Orsay.

 

„Pole maków” Coquelicots – olej  na płótnie 1873, Claude Monet, Muzeum d’Orsay w Paryżu

close

Pasjonuje Cię SZTUKA, MODA, PARYŻ?
Koniecznie zamów NEWSLETTER !
Otrzymasz informacje o nowych, ciekawych artykułach!

We don’t spam! Read our privacypolityka for more info.