Posiadłość Emila Zoli w Medan pod Paryżem jest dostępna dla turystów, chociaż 3 października 2011 dom został czasowo zamknięty dla zwiedzających, w związku z rozpoczętym projektem

Medan - posiadłość Emila Zoli

Medan – posiadłość Emila Zoli

renowacji posiadłości oraz planu rozbudowy muzeum Dreyfsa mieszącego się przy domu. Zgodnie z podaną informacją prace mają trwać około 4 lat.

Po zakupie majątku Zola, w ciągu trzech lat przekształcił posiadłość w obszerną i piękną rezydencję, w której wraz z żoną wiódł idyllyczne życie. Na terenie znajdowała się plantacja gdzie uprawiano warzywa, szklarnie i ogród z kwiatami. Zgodnie ze swoim marzeniem pisarz zaprojektował aleję z drzewami cytrynowymi. 

Oryginalnie dom nie posiadał obecnie istniejących dwóch wież w gotyckim stylu, które zostały zaprojektowane przez samego Emila Zolę. Zwiedzając dom można obejrzeć meble i wystrój dobrany przez pisarza. Dla swojego wydawcy Georgesa Charpentier’a oraz niezliczonych gości, którzy zwykli go odwiedzać Zola dobudował specjalny pawilon „Pawilon Charpentier”. 

Medan - posiadłość Emila Zoli

Medan – posiadłość Emila Zoli

Naprzeciwko posiadłości  na wyspie na środku Sekwany znajdował się domek letniskowy, do którego często zapraszano gości. Przeprawić się tam można było łódką o imieniu Nana.

W 1905 roku, po śmierci Zoli  (1902) jego żona Alexandrine przekazała posiadłość na dobro publiczne. Dom mógł zostać otwarty dla każdego, kto zechciałby go odwiedzić aby wspomnieć i uczcić pamięć pisarza. 

21 marca 1983 roku posiadłość Zoli została dodana do listy francuskich pomników historii. Obejmuje ona wszystkie budynki, ogrody, farmę i szklarnie.

Każdego roku dom i ogrody odwiedza około 10 tys. turystów.

 

La Maison d’Emile Zola26 Rue Pasteur, 78670 Médan, FrancjaKliknij poniżej aby przejść do strony z Galerią Posiadłości

Pasjonuje Cię SZTUKA, MODA, PARYŻ?
Koniecznie zamów NEWSLETTER !
Otrzymasz informacje o nowych, ciekawych artykułach!

We don’t spam! Read our privacypolityka for more info.