Pierwszy czy dwa rozdziały “Projektanta” czytałam chyba przez trzy miesiące. Nie miałam czasu,  pod ręką miałam akurat kilka innych książek, a opis na okładce jakoś  mnie nie porwał.  Dopiero po  Świętach wróciłam do lektury i  niespodziewanie połknęłam ją  jednym hałstem. Im dalej bowiem zanurzałam się w powieść, pojawiało się w niej  coraz więcej autentycznych postaci z paryskiego, artystycznego świata oraz kultowych miejsc stolicy Francji. Nie mogłam więc odpuścić takiej gratki!

Koniec wojny, w Paryżu żołnierze amerykańscy, bieda, wciąż brak podstawowych produktów żywnościowych. Czas radości z powodu odejścia okupanta ale i obawa przed nadchodzącym czasem rozliczeń Francuzów, którzy z różnych powodów współpracowali z nazistami. Na tle takich nastrojów, autor prezentuje Paryż jako zbitą z piedestału stolicę mody. Opisuje pierwsze kroki projektantów, którzy pomimo ciężkej sytuacji, braku środków i materiałów próbują przywrócić namiastkę tego co kiedyś rozsławiało miasto. W tym kontekście autor zapoznaje nas przede wszystkim z postacią Christiana Diora i ludźmi z kręgu jego przyjaciół.

Pretekstem do przywołania sylwetki projektanta, przybliżenia jego osobowości oraz opisu pierwszych, niezależnych kroków w świecie mody jest historia młodej amerykanki, która wraz z mężem zjawia się w Paryżu. Rozwój wydarzeń powoduje, że drogi Copper i Diora splatają się, w efekcie przez całą powieść śledzimy ich losy i dylematy. O ile część zdarzeń jest fikcyjna, autor bardzo dużo czerpie z rzeczywistości (podczas czytania nawet sprawdzałam, gdy coś mnie zainteresowało!) a dodatkowo udaje mu się oddać atmosferę tamtych czasów. W posłowiu z resztą komentuje to i przytacza ciekawe informacje o przyszłych losach bohaterów.

Więcej akcji nie będę zdradzać, żeby nie popsuć Wam przyjemności. Aby rozbudzić jednak większą ciekawość podam tylko to co i mnie by zachęciło bardziej gdybym wiedziała – przykłady innych, rzeczywistych bohaterów występujących w książce osobiście: Jean Cocteau, Suzy Solidor, Ernest Hemingway.

Jeśli macie dostęp do Legimi tam znajdziecie tę pozycje. Poza tym poniżej lista księgarni gdzie książka dostępna w wersji papierowej i elektronicznej.

Pasjonuje Cię Paryż, Francja i sztuka?

Zapisz się na Newsletter, aby otrzymywać informacje o najnowszych artykułach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie informacji o nowych artykułach, produktach, promocjach. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Polityka prywatności